БЕОГРАД/АТИНА – Русија ће Грчкој „сместа исплатити” три до пет милијарди евра, најавио је немачки лист „Шпигел”.
Како данас преноси атински дневник „Катимерини”, „Шпигел” пише да је један грчки званичник изјавио да ће „та одлука у многоме изменити преговоре о дугу Грчке”.
Договор о руској исплати је, пише немачки лист, постигнут на прошлонедељном састанку у Москви премијера Грчке Алексиса Ципраса с председником Русије Владимиром Путином.
Тада је Путин одлучио да се гасовод за руски природни гас, „Турски ток” из Турске настави преко Грчке, пише лист.
Руска исплата ће представљати аконтацију за будућу добит Грчке од транзита гаса кроз цевовод који би, како је најављено, требало да почне да ради 2019. године.
Атински привредни лист „Агора” је објавио да Влада Грчке подржала договор с Русијом.
Након изненадног напуштања „Јужног тока”, гасовода ка јужној Европи, Москва је одлучила да изгради гасовод до Турске која ће, уместо Украјине, постати транзитна земља за руски гас.
Тај планирани гасовод, назван „Турски ток”, завршавао би се на граници Турске и Грчке, а Ципрасова влада жели да га продужи да би Грчка постала „важан дистрибутивни центар за природни гас”, пренела је из својих извора агенција АФП током посете Ципраса Москви.
Тада је објављено и да је Путин поменуо могућност да Русија финансијски помогне изградњу гасовода кроз северну Грчку.
Русија би могла, рекао је извор АФП, да „препусти Грчкој очекиване приходе од тог пројекта, које би она отплаћивала од 2019. година, када гасовод проради” што би Грчкој дало „хиљаде милиона евра”.
Главне теме разговора Путина и Ципраса су били извоз пољопривредних производа из Грчке у Русију и енергетика.
Путин је тада на конференцији за штампу поменуо стварање „заједничких предузећа” за увоз бресака, јагода, кивија и лимуна из Грчке.
Оснивање таквих, заједничких „привредних друштава” у Русији, омогућило би да грчки пољопривредни производи заобиђу ембарго на узвоз хране из ЕУ који је прошле године завела Москва, као одговор на санкције Запада због њене улоге у украјинској кризи.
Бета
фото: Ројтерс