Већина Немаца – чак 74 одсто – не сматра могућим повлачење америчких трупа из своје земље. Како је утврдила анкетна агенција Емнид, само 18 одсто Немаца сматра да их присуство оружаних снага САД чини безбеднијим. Две трећине сународника Ангеле Меркел подржава повећавање војних расхода земље до два одсто националног БДП. Међутим, 30 одсто је против свих договора у оквирима НАТО.
Независно од резултата ове анкете, на страницама утицајног немачког листа Шпигл појавио се текст у којем се тврди да односи САД и Немачке „пролазе кроз своју најдубљу кризу“ и да не постоји нада да ће се после „Трампове епохе“ вратити „стара добра времена“.
Лист тврди да је све кренуло низбрдо када је у Берлин за америчког амбасадора дошао Ричард Гренел који се понаша (по оцени бившег председника Европарламетна мартина Шулца) као „колонијални официр десни екстремиста“. Шпигл сматра да је Немачка постала „антипод Трмапове Америке“, па ће се отуђеност међу њима само даље повећавати.
Исти лист наводи да 85 одсто Немаца свој однос према САД назива „негативним или веома негативним“. А у исто време: 42 одсто верује у Кину као у „поузданог партнера“. Шпигл процењује да ће Меркел ући у историју као „Трампов противник“. У тој мери да је њен мајски наступ на Харварду био оквалификован као „антитрамповски манифест“.
Она се у САД не среће са Трампом, а он у својим европским турнејама заобилази Немачку. После самита Г-7 у Бијарицу, посетиће Копенхаген и Варшаву, а у Берлину одлично схватају шта се иза тога крије. И у Копенхагену и у Варшави, амерички лидер ће склапати коцкице против руско-немачког гасовода Северни ток 2.
Извор Факти