У историју су уписана многа имена чувених шпијуна, већина се прославила делујући за време Првог и Другог светског рата, а међу њима је најпознатија Маргарета Гертруда Целе, познатија као Мата Хари, чувена плесачица егзотичног плеса, која је убијена 1917. године због шпијунирања за Немачку током Првог светског рата.
Славу је стекла у Паризу својим плесањем, а кад је избио рат, била је љубавница и дама за пратњу многих богатих људи и официра. Иако никада није са сигурношћу утврђено да ли је радила за Французе или Немце, погубљена је због оптужбе да је допринела смрти око 50.000 људи. Међу дамама шпијунима налази се и Елизабет ван Лу, шпијунка која је радила за Унију за време америчког Грађанског рата. Представљала се као сарадница добротворног друштва. Било јој је дозвољено да улази у
озлоглашени затвор Либи у Ричмонду, где је затвореницима Уније доносила храну и остале потрепштине. Тамо је прикупљала информације о кретању војске Конфедерације и преносила их америчким снагама.
Остала је запамћена као најчувенији шпијун из Грађанског рата, а њено име налази се у Холу славних војне обавештајне службе.
Можда један од најчувенијих дуплих агената хладног рата, Ким Филби био је британски шпијун, светски путник, који је заправо био социјалиста по опредељењу под контролом совјетског КГБ-а. Током своје каријере, која га је водила пут Шпаније, Африке, Сједињених Држава, Истанбула и Москве, Филби је стекао репутацију једног од најспособнијих британског шпијуна, који је све време слао тајне информације совјетској амбасади у Паризу. Многи сматрају да су његови извештаји имали велики утицај на Стаљинове политичке одлуке и да су довели до почетка Корејског рата.
Вишедеценијски шеф источнонемачке обавештајне службе Маркус Волф, познат је као човека који је једном политички спасао, а потом ненамерно срушио са власти канцелара Вилија Бранта.
Његов агент Гинтер Гијом радио је као Брантов референт и саставио је досије о његовом опијању и бурним сексуалним активностима због којег је Брант поднео оставку. На Западу су Волфа дуго називали “човеком без лица”, а он је једном приликом рекао да је то само доказ глупости западних агенција, јер се никада није крио, на парадама поводом Првог маја увек је у генералској униформи седео на трибини. Новинари илустрованог часописа “Бунте” су 1991. године питали Волфа какву су улогу играле жене као агенти. Одговор је гласио: “Регрутовали смо сјајне младе жене. Чарима неких од њих би подлегао и сам папа.”
Атентат на Лењина
Један од главних модела по коме је осмишљен лик Џејмса Бонда, био је Сидни Рајли, врхунски шпијун који је радио за неколико влада почетком 20. века. Био је мајстор прерушавања, често је прелазио државне границе под различитим именима, а задатак му је био да долази до војних тајни, планова изградње и прототипова авиона. Често је користио свој шарм како би заводио жене политичара и високих официра. У свом најчувенијем задатку Рајли је радио као вођа британске обавештајне групе која је имала за задатак свргавање бољшевичке владе у Русији 1917. године. Учествовао је у извођењу неуспешног државног удара и предводио је покушај убиства Лењина.
Крај
Вести