Дејвид Петреус, доскорашњи директор ЦИА и некада генерал америчке војске, који је поднео оставку јер је откривена његова ванбрачна љубавна афера, користио је своје познавање шпијунирања да би се безбедно дописивао са љубавницом. И све би то успело да људи немају слабости и да се у причу није умешала још једна жена. Наравно, не његова!
Како је директор ЦИА искористио знање о пресретању поверљиве поште америчких грађана? Да би се безбедно дописивао са својом љубавницом, није прибегавао криптографији (шифровању), већ једној техници коју је, наводно, научио од оперативаца Ал Каиде.
Петреус је отворио бесплатни налог на џимејлу, а лозинку су знали он и Паула Бродвел. Када би било ко од њих пожелео да пошаље поруку, а размењен је велики број порука, улоговали би се на џимејл откуцали текст али га не би послали, већ оставили у “драфтс” фолдеру. Саговорник би се улоговао на исти налог и одатле прочитао поруку, после чега је ту поруку требало обрисати. Међутим, сви знамо да се људи тешко решавају да униште љубавно писмо, тако да су се поруке гомилале на џимејлу.
Са безбедносне стране је кључно то што поруке никада нису слате, дакле нису путовале на начин како поруке иначе путују, па их самим тим није пресретао софтвер који, на глобалном нивоу, масовне пресреће имејл кореспонденцију трагајући за кључним речима, а вероватно и шифрованим порукама.
Зато су Дејвид Петреус и Паула Бродвел (која има чин потпуковника, па је свакако прошла и извесну безбедносну обуку) сматрали да су сигурни. И били су сигурни, док се Паула није посвађала са Џил Кели чији је љубавник био генерал Џон Р. Ален, главнокомандујући америчких снага у Авганистану. Развој догађаја у тој афери покренуо је истрагу ФБИ, која је најзад разоткрила и “драфтс” фолдер Петреусовог тајног џимејл налога…
ПЦ Прес