Спољнотрговинска робна размена Србије за 10 месеци ове године била је у вредности око 53,7 милијарди евра, што је пораст од 32,3 одсто у односу на исти период претходне године, објавио је Републички завод за статистику (РЗС).
Извезено је робе у вредности од 22,4 милијарде евра, за 27,2 процента више у поређењу са истим периодом претходне године, док је увоз увећан 36,1 одсто, на око 31 милијарду евра. Дефицит у робној размени је био 8,9 милијарди евра и 65,6 процената је већи него за 10 месеци 2021. године.
Покривеност увоза извозом је 71,4 одсто и мања је од покривености у истом периоду претходне године, када је износила 76,6 процената, наводи се у саопштењу.
Главни спољнотрговински партнери Србије у извозу су Немачка, Италија, Босна и Херцеговина, Мађарска и Румунија, а у увозу Kина, Немачка, Русија, Италија и Мађарска.
Други по важности партнер су земље са којима Србија има уговор о слободној трговини (ЦЕФТА) са којима је суфицит у размени био 2,1 милијарда евра, који је резултат углавном извоза пољопривредних производа (житарице и производи од њих), нафте и нафтних деривата, гвожђа и челика, пића и електричних машина и апарата.
Посматрано појединачно по земљама, највећи суфицит у размени остварен је са земљама из окружења БиХ, Црном Гором и Северном Македонијом.
Од осталих земаља истиче се и суфицит са Румунијом, Словачком, Хрватском, Великом Британијом, Шведском, Шпанијом, Бугарском и Чешком.
Највећи дефицит је у трговини са Kином. Следи дефицит са Русијом, Турском, Ираком, Мађарском, Немачком, Италијом, Белгијом, Холандијом, Индијом, Швајцарском, Француском, Пољском, Грчком, Словенијом, Сједињеним Америчким Државама.