„Путин је изгледа успешнији у ребалансирању руске политике према Азији од Сједињених Држава,“ каже Клајд Престовиц, председник Института за економску стратегију у Вашингтону.
Вест о постигнутом енергетском споразуму Кине и Русије, Престовиц назива доказом рађања новог светског поретка у којем „више нема хегемона“.
„Русија и Кина очигледно постају значајни фактори глобалног система, што ће променити и начин на који ће САД деловати на међународној сцени. САД су до сада биле успешне предузимајући различите, чак и оштре мере како би утицале на политику других земаља. То више није случај. Пример Украјине је поучан. Захваљујући енергетском споразуму са Кином, Русија је стекла и одређени имунитет од одмазде за своје акције у Украјини. Западне санкције против Русије губе на снази. Москва је, с друге стране, ојачала своју позицију геостратшки важног фактора, нарочито у преговорима са Ираном и у другим важним питањима на Блиском истоку.”
Престовиц, међутим, сумња да ће руско-кинески енергетски уговор значајније утицати на америчко-кинеске економске односе.
“Поменути споразум не одузима америчкој страни ништа. САД ће наставити своје досадашње трговинске везе како са Кином тако и са осталим азијским земљама. Договор са Гаспромом не представља никакав ударац за Америку, већ означава промену равнотеже снага у свету.”
Престовиц каже да би и “медени месец” Кине и Русије могао да траје релативно кратко.
“Реч је о две велике силе, чији односи нису увек текли глатко, и које не виде ствари на истоветан начин. Постигнути споразум је очигледно позитивна ствар за те две земље, али није гаранција неометаног пријатељства између њих.”
Глас Америке
било је крајње вријеме