Друштво

Спорни пенали за превремено пензионисање

Одлука да се трајно умање старосне пензије некоме ко из оправданих разлога не може да настави да ради после 60. године, више је него дестимулативно за већину будућих пензионера

Казнени поени за превремено пензионисање уведени новим Законом о пензијском и инвалидском осигурању, могли би се ускоро наћи на ревизији. Разлог за то је огромно незадовољство будућих пензионера који сматрају да су на овај начин неправедно кажњени, будући да им се за сваки месец пензија трајно умањује за 0,34 процента. За пет година више од петине.

Износ превремене старосне пензије може се умањити највише до 20,4 процента. Казнени поени за превремено пензионисање односе се на све оне који одлуче да напусте посао пре законом прописане старосне границе, што значи 65 година за мушкарце и у овом часу 60,6 година за жене.

У служби за односе с јавношћу Министарства рада, потврђују да се разматра могућност преиспитивања овог члана Закона о ПИО који је ступио на снагу 1. јануара ове године. Уз напомену, да би неком наредном изменом пензијског закона могло доћи до промене или потпуног брисања овог члана.

Услов за то, објашњавају, јесте да се достигне планирани економски раст, смањи стопа незапослености и дође до пораста стопе БДП-а која је у константном паду од последњег квартала 2013. У таквим околностима, кажу у ресорном министарству, постојала би могућност да се казнени поени измене, а да се не наруши материјални положај будућих пензионера.

Одлука да се трајно умање пензије некоме ко из оправданих разлога не може да настави да ради после 60. године, више је него дестимулативна за раднике, због чега се и чека погодан економски тренутак да се ствари по овом питању промене, слажу се у Министарству рада.

Иако нико званично то не жели да потврди, одлука о пеналима за превремено пензионисање могла би се наћи и на Уставном суду не би ли се утврдила уставност таквог прописа.

Упућени у ову проблематику кажу за наш лист, да се оваквим чланом Закона о ПИО вређа принцип правне сигурности. Запослени су без питања, да ли пристају на обавезно осигурање које су уплаћивали годинама, стављени пред свршен чин и држава им мења услове за пензионисање, што је недопустиво.

Пензија као неотуђиво лично право сваког појединца увек се одређивала на основу уплате доприноса и година стажа, а онда је неко одлучио да те пензије трајно смањи. На основу чега, пита овај наш извор. Само зато што човек иде коју годину раније у пензију са пуним радним стажом.

То само показује да се оваквим одредбама закона постављају нови критеријуми за пензионере у односу на време када су они били запослени, што није у реду.

У Министарству рада подсећају да су трајно смањење висине пензије, односно пенале увели зато што осигураник, који оде у превремену пензију, просечно дуже прима пензију (што значи и да ће примити већи број пензија и укупно више новца) у односу на осигуранике који оду у старосну пензију са оба испуњена услова – и године стажа и старост, а при том су провели исти број година на послу, имали исту зараду и доприносе током осигурања.

Пореди се, дакле, укупна дужина примања пензије корисника (а тиме и укупан број пензија које ће примити) који оде у превремену пензију са дужином примања пензије корисника који оде касније, према општим условима. Због тога је и смањење висине пензија трајно.

Осигураник стиче право на превремену старосну пензију кад наврши најмање 40 година стажа осигурања и најмање 60 година живота. Законом о ПИО у превремену старосну пензију у 2015. години, може да се иде с 40 година стажа и најмање 55 година живота (мушкарац), односно 36 година и четири месеца стажа осигурања и најмање 54 године и четири месеца живота (жена). У 2016. години, 40 година стажа осигурања и најмање 55 година и осам месеци живота (мушкарац), односно 37 година стажа осигурања и 55 година живота (жена), да би у 2023. години у превремену пензију могло да се иде с 40 година стажа осигурања и најмање 60 година живота (мушкарац), односно 40 година стажа осигурања и најмање 59 година и шест месеци живота (жена).

Јасна Петровић-Стојановић, Политика

фото: Танјуг

Оцените текст

0 / 5

Your page rank:

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

Back to top button
Close

Детектовали смо Адблокер!

Поштовани, рекламе су једини начин финансирања нашег сајта те вас молимо да угасите адблокер на нашем сајту како би нам тако помогли да наставимо да објављујемо још боље и квалитетније вести без цензуре и длаке на језику. Хвала на разумевању!