Супермесец је назив за пун Месец који је већи и сјајнији него иначе, а сам термин је прво био везан за астрологију.
Заљубљеници у астрономију 14. децембра имаће прилику да уживају у ретком Супермесецу, јер ће Земљин сателит бити на најмањој удаљености још од 1948. године.
За оне који су пропустили Супермесец у октобру, наредни ће и више него надокнадити тај небески феномен, а Месец ће тада изгледати око 14 одсто већи и 30 одсто сјајнији од уобичајеног пуног Месеца. То је и наближе што ће нам се приближити до 2034. године.
Шта је тачно Супермесец? Како НАСА објашњава, Месец има елиптичну орбиту око Земље и једна страна је око 48.280 километара ближа планети од друге.
Када се Сунце, Месец и Земља поравнају у том перигеју, Месец може да се учини много већим и сјајнијим, а та појава назива се Супермесец. У зависности од тога одакле се посматра, цела појава може да се прилично разликује, а у нашем региону Месец тај дан излази нешто пре 17 сати.
Осим ових у октобру и децембру, ове године ћемо имати још један Супермесец у новембру који ће 14. новембра засенити Геминиде. Киша метеора биће 5 до 10 пута мање видљива него што би иначе била.
24сата