Београд — Премијер Ивица Дачић каже да СНС и СПС имају потпуно јединствен поглед о питањима придруживања ЕУ, Косова и Метохије и циљева економске политике.
Подсетивши да се данас у Бриселу одржава седница радних група које би требало да отклоне све неспоразуме везане за интегрисано управљање административним прелазима на северу Косова, Дачић је навео да се платформа не може поставити тако да се после „нађете у ситуацији да не можете ни напред ни назад“.
Премијер је рекао да би председник Србије у наредним данима требало да упозна шефове посланичких група који нису из владајуће коалиције са виђењем решавања косовског питања, као и да ће се о томе разговарати са Србима из покрајине.
Подсетимо, састанак државног врха одржан је јуче у вили „Бокељка“, и завршен је после више од четири сата разговора. Након тога разговоре су наставили Дачић и лидер СНС Александар Вучић.
Дачић је на данашњој конференцији за новинаре, после сусрета с премијером Чешке, поновио да су сва питања о којима се јуче разговарало веома осетљива и деликатна.
„Потребно је јединство и сагласност је постигнута. Две најјаче странке у владајућој коалицији – СПС и СНС – имају јединствен поглед на сва та питања, укључујући и борбу против криминала и корупције, која мора да се настави“, рекао је Дачић новинарима.
Како је додао, с Вучићем је разговарао о будућим корацима Владе, имајући у виду да је потребно да Влада има снагу да реши та питања. Он је подсетио да је то био редовни састанак шефова странака владајуће коалиције, које он као премијер одржава ради боље координације Владе, а да је, када је реч о КИМ, анализирано постојеће стање у вези с дијалогом, али и с применом споразума постигнутих с Приштином.
„Постоји проблем када је реч о заједничком управљању прелазима. Данас се у Бриселу одржава седница радних група које би требало да отклоне све те неспоразуме“, рекао је Дачић.
Како је подсетио, у Бриселу је договорено да до 10. јануара неће бити наплате царина, нити ће бити проблема око личних докумената и регистарских таблица. У јануару се наставља дијалог о тим темама за које је потребно пронаћи одрживо решење – да ли да се плаћа царина и коме, како ће се расподељивати приходи и друга питања, додао је он.
Према његовим речима, сем о европским интеграцијама и о КИМ, разговарало се и о економској ситуацији у земљи и у том контексту позвана су била три директора јавних предузећа – ЕПС, Телекома и Србијагаса.
Илић: Дуг и буран састанак
Министар градјевинарства и урбанизма Велимир Илић изјавио је да је на састанку државног врха постигнуто максимално јединство по свим питањима.
„Јесте дуго трајало, дискусија је била бурна, али показало се пуно јединство по свим питањима. То је веома важно“, рекао је Илић новинарима у Скупштини Србије.
Илић је прецизирао да је на састанку разговарано о платформи, да је договорено да председник Србије Томислав Николић о томе разговара и са посланицима, да је разговарано о привреди, раду јавних предузећа, због чега су у једном делу састанка били и директори појединих јавних предузећа.
„Желели смо да видимо шта партије, председник државе, премијер и други функционери државе мисле, каква су њихова видјења за решавање проблема у земљи и како их превазићи“, рекао је Илић.
Б92