Како је директор „Путева Србије”, упркос подигнутој оптужници за злоупотребу положаја, добио да управља и „Коридорима Србије”
Зоран Дробњак, вршилац дужности директора „Путева Србије”, у једном дану је добио оптужницу за злоупотребу службеног положаја због издавања дозвола за рад предузећу „Нуба инвест”, али је унапређен руковођењем још једним државним предузећем. Влада је прекјуче и званично донела одлуку о спајању „Коридора Србије” (који се баве изградњом ауто-путева) с „Путевима Србије” (чији посао је био одржавање путева). Тако би Дробњак добио већа овлашћења и обавезе, иако само подизање оптужнице делује више као компромитујућа чињеница, него препорука.
Још од летос је познато да ће „Путеви Србије” и „Коридори Србије” до краја године бити спојени, а Зоран Дробњак, дугогодишњи директор „Путева Србије”, који је тренутно у в. д. статусу и који се поново пријавио на конкурс за директора, највероватније ће, како се спекулише, водити удружено предузеће, бар до окончања конкурса (расписаног у јулу 2013. године). У обавештеним круговима кажу да је стекао поверење министарке Зоране Михајловић и да са њом добро сарађује. Од Зорана Дробњака потврду те информације јуче нисмо добили, јер није одговарао на наше позиве.
Не улазећи у то за шта га Тужилаштво терети, Горан Родић, потпредседник Грађевинско-инжењерске коморе Србије, каже да су „Путеви Србије” на челу са Дробњаком кадри и способни да изгурају до краја изградњу коридора 10 и 11.
– Постоји вероватноћа да ће он некима засметати јер пуно зна – сматра Родић.
Преостало је, како наглашава, да се препројектују неке деонице, које држави могу да донесу уштеде од 10 милиона евра и да се поставе надзорни органи, на „Коридору 11”, а то, каже, нису мали послови. Као и да се преконтролишу фирме које граде на „Коридору 10” у смислу да ли поштују рокове и квалитет.
– Пошто Дробњак врло добро зна ко и како ради и чији одштетни захтеви имају основа, сигурно је да има оних који га не би желели на том месту. Није искључено и да лобирају да „Путеве Србије” воде њихови људи – сматра Родић.
Док једни тврде да подизање оптужнице против њега у овом тренутку није случајно, други ипак верују да то не треба доводити у везу са спајањем два путарска предузећа. Шта год да је посреди, дискредитујуће је по директора „Путева Србије”, јер га Тужилаштво за организовани криминал, заједно са бившим министром за заштиту животне средине и просторно планирање Оливером Дулићем и Небојшом Јањићем, помоћником у том министарству, терети за злоупотребе приликом издавања дозвола за рад предузећу „Нуба инвест”.
– Постоји оправдана сумња да су Дулић, Јањић и Дробњак приликом издавања локацијских и грађевинских дозвола за постављање мреже оптичких каблова инвеститорима линијских инфраструктурних објеката телекомуникационе мреже прибавили имовинску корист у износу већем од осам милиона динара, сматра Тужилаштво, коме је ово трећа оптужница у овом случају.
Према тврдњама Тужилаштва, издавањем захтеваних дозвола омогућено је „Нуби” да приступи изградњи оптичке мреже каблова на државним путевима којима управљају „Путеви Србије” и то на најважнијим коридорима од Београда до границе са Хрватском, Мађарском, Румунијом, Бугарском и Македонијом. Поред тога, како се наводи, Дулић, Јањић и Дробњак су „Нуба инвест” ставили у повлашћени положај у односу на друге заинтересоване инвеститоре који су се обраћали са истим захтевима.
Дробњак је на челу „Путева Србије” од 2008. године а на то место поставио га је Велимир Илић, тадашњи министар за капиталне инвестиције у влади Војислава Коштунице, коју је мањински подржавао СПС. На то место је дошао из Мишковићевог и Ђурашковићевог Предузећа за путеве „Београд”, којим је руководио десетак година.
Иако је више пута рекао да није члан ниједне партије, у јавности се увек провлачило да је кадар СПС-а и да наводно ужива подршку Ивице Дачића. Када је Милутин Мркоњић својевремено затражио од Дробњака да сам поднесе оставку због кашњења са експропријацијом и пројектовањем на „Коридору 10”, директор „Путева Србије” је то одбио да учини. Потом је министар упутио званични захтев кадровској комисији владе на чијем челу је био Оливер Дулић за смену Зорана Дробњака и Зорана Лилића, председника Управног одбора предузећа.
Ову смену су, како се спекулисало, подржали коалициони партнери (ДС и Г17 ), али је лидер СПС Ивица Дачић наводно тражио да се то одложи. Следећи ко је затражио његову смену био је Саша Мирковић, који је као кадар СНС именован за Мркоњићевог помоћника у влади Ивице Дачића. Разлог су били високи трошкови репрезентације и лоши резултати пословања „Путева”, али је овог пута Мркоњић одбио да га смени.
М. Авакумовић, Политика
ma jebem vam majku uzimajte njoj iz usta dileje raspale
smradovi iz sps poceli da ubacuju viruse kada otvarate stranice njihovih mafijasaodnosno lopina mafijas je krupna rec ovo je ljudska beda bez morala na celu sa njihovim poliglotom..
Sve lopov do lopova.
Šta da se radi. Čovek mnogo zna ne treba ga dirati
covek iskusan nemoze ga niko prevariti jos ako le patriota odlicno
Političari najgora ološ
“Bivša vlast” su i oni Vuline.Ali i ti JULovče
SPS i komunisticka govna su unazadili srbiju vise nego osmanlije za 500 godina ,a mi kao drogirani sve prihvatamo mirno
koliko uopste se vredi osvrtati na ovako nesto, pogotovo sto mi koji mozemo nesto da uradimo ne trudimo se ni malo…
SVE ZLIKOVCI POGLEDAJ TEGA NASTA LICI NA GESTAPOA .U SRBIJI IZGLEDA AKO NISI KRIMINALAC KAO VUCIC NEMOZES DA BUDES U VLADU I DA RADIS DRZAVNI POSAO
Bravo……jel to trka nasih politicara za govno godine…
Ista i još gora situacija je u AMSS sa Aleksandrom Nikačevićem i Mirkom Butulijom. Kriminal cveta!