Свака редакција Sputnik у најважнијим главним градовима света ствара своје сајтове и објављује програм из студија локалних радиостаница. Укупан број сати радиопрограма Sputnik на 30 језика света ће већ 2015. године премашити 800 сати дневно у 130 градова света. Ексклузивни садржај Sputnik намењен је оном делу аудиторијума од неколико милијарди људи који се уморио од једнополарног света и којем је потребна алтернативна тачка гледишта. Адреса главног сајта је http://www.sputniknews.com/
Sputnik свету
Sputnik приказује потпунију слику света и различита мишљења у њему. Sputnik говори о ономе о чему други ћуте. „Има земаља које намећу своју вољу, како Западу, тако и Истоку. Свуда где се умешају пролива се крв, избијају грађански ратови, „револуције у боји“, земље се чак и распадају. Ирак, Либија, Грузија, Украјина, Сирија… Многима је већ јасно да није обавезно да у свему томе помажу Американцима. Русија нуди модел света у корист човечанства. Ми смо за разнобојни, разноврсни свет и у томе имамо много савезника, – каже генерални директор МИА „Росија севодња“ Дмитриј Кисељов, – зато наша медијска група и покреће нови глобални бренд Sputnik“. Sputnik показује вишеполарни свет у којем свака земља има своје националне интересе, културу, историју и традицију. „Јапан је у оваквом свету јапански, Турска је турска, Кина је кинеска, Русија је руска у складу с поимањима наше вишенационалне цивилизације. Ми ни од кога не тражимо да живи по руским обичајима, сматрамо да свако има право на своје, а окосница таквог света је међународно право,“ – каже Кисељов у закључку. „Преформатирање глобалног светског поретка које је сад у току – је у нашу корист, у корист човека. За земље у којима радимо ми нисмо опозиционо средство за масовно информисање, већ одржавамо добре односе са свима.“
Концепција емитовања програма Sputnik
Емитовање програма Sputnik је у целини намењено страном аудиторијуму. „Агенција је потпуно променила концепцију свог рада. Док су раније све радиостанице на страним језицима радиле у Москви, сад ће се већи део наших радиопрограма и сајтова стварати на лицу места,“ – каже Кисељов.
„За нас је очигледно да није најпродуктивније кад покушавамо да емитујемо програм на различитим језицима из Москве и кад тако покушавамо да привучемо публику из других земаља,“ – коментарише почетак рада Sputnik главни уредник МИА „Росија севодња“ Маргарита Симоњан. – Људи који раде у Москви не могу познавати локалну стварност подједнако добро као људи на лицу места, не могу позивати у студио локалне извештаче и стручњаке.“
Мултимедијски ресурси Sputnik
Sputnik заузима јединствену нишу испоручиоца алтернативног садржаја новости и радиопрограма у једном. У свакој појединачној земљи Sputnik је мултимедијски центар у којем ће постојати радиостаница за локалну публику, сајт и агенција новости који стварају ексклузивни садржај и центар за штампу.
„У мултимедијском центру ће се истовремено радити на различитим пројектима. То ће бити и покретање нових програма, негде може постојати информативно-хумористички шоу, негде аналитички програм, негде „гласање“ на сајту, ту ће бити и директног укључивања светских стручњака, али је важно да сав јединствени садржај може бити доступан локалној публици у различитим облицима,“ – каже Маргарита Симоњан.
Планирано је да се радиопрограм емитује само у савременим форматима: на FM-фреквенцији, у дигиталним форматима DAB/DAB+(Digital Radio Broadcasting), HD-Radio, као и на мобилним телефонима и интернету. Обим програма треба значајно да порасте за годину дана, а у средњорочној перспективи треба да се емитује 24 часа. „Многе земље су дале предлоге за ретранслацију програма Sputnik преко локалних FM-радиостаница. Саме су испољиле интересовање за нови садржај на свом тржишту медија и на сопствену иницијативу ће емитовати наше програме. С доласком новог бренда и пратећим побољшањем квалитета програма рачунамо на то да ће регионална мрежа Sputnik такође расти у различитим земљама,“ рекла је главна уредница. Емитовање интернет-програма се активно развија. Идеја је да се у земљама у којима ради Sputnik сајтови попуњавају 24 часа и да се најважније информације преносе у друштвеним мрежама привлачећи своју публику.
Под брендом Sputnik непрестано се објављује кајрон на енглеском, шпанском и арапском језику. До краја 2014. године појавиће се кајрон и на кинеском. Он се објављује на основу претплате и намењен је професионалним медијима, пословним круговима, стручним друштвима и друштвеним установама. Ради непрекидног емитовања вести у Вашингтону, Каиру, Пекингу и Монтевидеу регионалне редакције раде у режиму 24/7.
Фотослужба Sputnik обједињује мрежу фоторепортера из целог света. Фотосадржај ће се чувати у јединственој бази ради оперативне размере фотоинформација међу регионалним центрима.
Аудиторијум Sputnik
„Аудиторијум Sputnik су милијарде људи у целом свету које, сигуран сам, нервира наметљива мејнстрим пропаганда, која сад испуњава радиоталасе, новине и телевизију у многим земљама и доноси раздор, заиста дрско газећи међународно право, газећи смисао, газећи истину и стварне чињенице. Људи траже алтернативну тачку гледишта и ми је нудимо емитујући радиосигнал Sputnik у целом свету. Потражња постоји,“ – каже Дмитриј Кисељов.
Језик емитовања
Sputnik ствара свој мултимедијски садржај и емитује програм на руском, абхаском, азербејџанском, енглеском, арапском, јерменском, грузијском, фарсију, шпанском, казашком, кримскотатарском, киргиском, кинеском, курдском, летонском, молдавском, немачком, таџичком, пољском, португалском, паштунском, српском, турском, узбечком, украјинском, финском, француском, хиндију, естонском и јапанском.
Ко емитује програм у име Sputnik
Запослени сваког мултимедијског центра Sputnik – у Лондону, Вашингтону, Делхију, Каиру, Монтевидеу, Пекингу, Берлину, Рио де Жанеиру, Истамбулу, Паризу, Буенос Ајресу, Београду, Хелсинкију, Минску, Кијеву, Ташкенту, Астани, Бишкеку, Душанбеу, Сухуму, Цхинвалу, Тбилисију, Јеревану, Бакуу и Кишињову – од 30 до 100 људи – ослањамо се на локалне професионалце.
Sputnik – стандард квалитета
Sputnik је нови стандард квалитета медија за земље у којима ради. „То је зрело, савремено, врло актуелно средство за масовно информисање које се од других медија пре свега разликује по избору тема, ракурсу, и схватању света,“ – каже Маргарита Симоњан.
Глас Русије
Молим вас да учините могућим слушање радија преко андроид телефона и Winamp-а на PC.