Ништа више не тражимо осим тога да се поштује закон, каже Александар Кораћ, председник Самосталног синдиката у фабрици „Мањети Марели“ (Магнети Марелли) у Крагујевцу, објашњавајући разлоге због чега радници не желе да потпишу колективни уговор са менаџментом ове компаније.
Синдикалци су уверени да би, уколико потпишу тренутни текст предложеног колективног уговора, прихватили забрану на организовање штрајка у наредне три године. Уколико договор са менаџментом и запосленима не буде постигнут, следи штрајк, најављују из Синдиката.
Колективни уговор синдикалци ће потписати, наводи председник Самосталног синдиката Александар Кораћ, само када се из текст предложеног колективног уговора избаце анекс који им, чврсто верују, забрањује право на штрајк.
„Имамо потписан споразум са менаџментом којим нам се гарантују плате, топли оброк и регрес, а ако потпишемо овакав колективни уговор, тај споразум би престао да важи. Разговарали смо о томе са људима и они су се сложили да то не треба да прихватимо јер је то практично ограничавање наших права датих законом“, каже Кораћ.
Фабрика „Мањети Марели“ има око 100 запослених који се баве производњом браника за аутомобиле марке фиат 500 Л, који се производе у Крагујевцу. Италијанска компанија Фијат од 2012. године има своје производне погоне у овом граду у централној Србији.
Александар Кораћ каже да радници не желе да се одрекну права на штрајк уколико послодавац не поштује одредбе колективног уговора.
„Постоји неколико одредби што се тиче одрицања од штрајка да, уколико до њега дође, губимо топли оброк, регрес и све бенефите које имамо што нам се ни мало не свиђа. Разговарали смо са менаџментом протеклог понедељка, а разговори се настављају у уторак“, каже Кораћ.
Фабрика „Мањети Марели“ од 1. маја послује у саставу Компаније Фиат Крајслер аутомобила, па запослени траже да добију идентичне колективне уговоре као и њихове колеге у матичној компанији.
Потпредседник Савеза самосталних синдиката Србије Зоран Михаиловић каже да у Европи важи правило да када се потпише колективни уговор и ако га послодавац поштује, онда нема разлога за радничко незадовољство и синдикати се у том случају уздржавају од штрајка, али да у Србије не важе увек европска правила, каже Михаиловић.
„У Србији сигурно није таква ситуација. Овде не постоји обавеза послодавца да испуњава све клаузуле из колективног уговора и мислим да је то мањкавост на коју се позива Мањети Марели. Мислим да они нису ни први ни једини који крше законе ове земље а Влада Србије на то гледа доброћудно, односно Инспекција рада, која је део Министарства рада, не реагује на овакве случајеве“, рекао је Михаиловић.
У Инспекцији за рад РСЕ није успео да добије одговор на питање да ли ће та служба реаговати у случају „Мањети марели“, а политика компаније Фиат Крајслер аутомобили је да се у оваквим приликама не оглашава у јавности.
У фабрици „Мањети Марели“ у последњих годину дана одржана су два штрајка, након којих су се синдикат и менаџмент договорили да ће запослени имати идентичне економске и професионалне услове као и радници у ФЦА.
Слободнаевропа.орг