Србија

СРАМОТА! Цивилне жртве НАТО бомбардовања нису пописане ни после 15 година

Петнаест година после агресије НАТО-а на СР Југославију још се не зна званично колико је грађана Србије, цивила, погинуло током рата вођеног у пролеће 1999. године. После рата тадашња савезна влада објавила је спомен-књигу „Јунаци отаџбине”, у којој је наведен списак 1.002 погинула и несталa припадника војске и полиције, почевши од првих већих сукоба са ОВК у марту 1998. године, па до јуна 1999. године, када су се домаће снаге безбедности, у складу с Кумановским споразумом и Резолуцијом 1244 СБ УН, повукле из јужне покрајине.

Број страдалих цивила, било од авијације НАТО-а, било током жестоких сукоба и крвопролића на Косову и Метохији, до сада испред државе званично није утврђен. Иако се чинило да је попис становништва одржан 2011. године био идеална прилика и за попис жртава рата из 1999, то није урађено, уз образложење да то није у складу с међународним стандардима који се односе на пописе становништва. У таквој ситуацији, тај посао препуштен је невладиним организацијама. Када је реч о медијима, сваког 24. марта лицитира се различитим бројем цивилних жртава, најчешће од 500 до 2.000 страдалих у бомбардовању.

Напад НАТО-а на СР Југославију почео је 24. марта, нешто пре 20 часова. Прва ракета погодила је радарски положај на Црном рту код Бара. Противваздушна одбрана ВЈ, супротно очекивањима НАТО-а заснованим на ратовима као што је била „Пустињска олуја” у Ираку 1991. године, није уништена првих дана сукоба. Напротив, до краја рата пружала је отпор, а свакако највећи успех било је обарање „невидљивог” Ф-117А 27. марта, што је једини губитак тог типа авиона у свим ратовима. Првих дана рата Војска Југославије је разбила већину снага ОВК на Космету и потиснула их у Албанију. Одбијене су две велике офанзиве из Албаније, једна у априлу, на подручју карауле „Кошаре” у широј околини Ђаковице, а друга крајем маја, на подручју карауле „Горожуп” у околини Призрена. Последње дејство авијације НАТО-а забележено је 10. јуна око 13 часова у околини Косовске Каменице.

М. Галовић

Политика

Оцените текст

0 / 5

Your page rank:

коментара

  1. Knjga „63 Trenutak Vecnosti“napisana u nak secanja na poginule i ratna desavanja sa Kosara. Da se ne zaborave patnje i boli strdalanika za Srpsku zemlju. Prica ispricana i na papir penesena od direktnog ucesnika tih strasnih dogadjaja, u to vreme pripadnika legendarne 63 padobranske Brigade, koji su se borilii i umirali na Junickim planinama u reonu Kosara.

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

Back to top button
Close

Детектовали смо Адблокер!

Поштовани, рекламе су једини начин финансирања нашег сајта те вас молимо да угасите адблокер на нашем сајту како би нам тако помогли да наставимо да објављујемо још боље и квалитетније вести без цензуре и длаке на језику. Хвала на разумевању!