Краљево – Са највише пет ракета браниће се засади у воћарском крају код Краљева, у атару села Роћевића, Врдила, Дедеваца, где воћњаци вреде педесетак милиона евра. Како каже Мирко Вуковић, из Врдила, ако држава нема паре то треба да се каже па би воћари финансирали набавку те муниције. Боље то него стрепња и нагађање шта ће овог лета падати с неба.
Према неким подацима, ово подручје спада у најградоносније у Европи. Примера ради, 28 противградних станица покрива на хиљаде хектара. У наредних шест месеци за њих 26 обезбеђени су стрелци док се за још две траже. Али, већа је невоља благовремено набавити ракете и обезбедити накнаде стрелцима.
Током протекле три сезоне било је проблема, јер је Законом о ванредним ситуацијама од 2011. године противградна заштита у надлежности Републичког сектора за ванредне ситуације, који припада МУП-у Србије. А, за набавку „муниције” то министарство нема довољно пара па ће, рецимо, свака станица на подручју града Краљева добити три до пет ракета.
– Свака станица у пролеће мора добити по најмање десет ракета. За накнаду тог мањка недавно је из Сектора за ванредне ситуације стигао предлог да недостајуће ракете набаве локалне самоуправе па да их онда донирају МУП-у. Но, већина општина и градова тај трошак није предвидела у буџету, што значи да не може бити расписан ни оглас за јавну набавку, а осим тога немамо ни стручњаке за набавку и транспорт експлозивних средстава. Такође, прописи не дозвољавају донације од једног државног органа другом – истиче Здравко Максимовић, начелник градског одељења за ванредне ситуације.
Наш саговорник посебно наглашава да је недопустива децентрализација противградног система, тј. препуштање локалним самоуправама да се самостално организују.
– Краљево се од града не брани из Краљева, већ са других подручја. Ако тамошња локална самоуправа не обезбеди ракете, значи да ми бранимо друге а нас нико. Стога је осим централизованог управљања потребно и повезивање са међународним системима заштите од града – додаје Максимовић.
Како кажу стрелци Станоје и Борка Дугалић, у противградној станици у селу Бреснику, обећали су им само две нове ракете, а ранијих година у градоносне облаке испаљивали су и више од деведесет. Напоменули су нам и да уговоре о њиховом ангажовању за ову годину нису потписали, а да нема ништа од обећаног повећања накнаде.
– Уговори са Сектором за ванредне ситуације ускоро ће бити потписани, а бригу о станицама и накнади преузеће град Краљево. Под ознаком „помоћ стрелцима”, из буџета ће бити издвојено око два милиона динара, па ће сваки стрелац током шест месеци добити по две и по хиљаде динара – објашњава Максимовић.
М. Дугалић
—————————————
Обезбеђена тек трећина потребног броја противградних ракета
Противградна заштита ће ове године проблематичнија него претходне. Ђорђе Кардум, помоћник начелника у Управи за управљање ризицима Сектора за ванредне ситуације МУП-а Србије, каже за „Политику” да је за ову годину обезбеђена тек трећина противградних ракета, а прошле године половина. Осим тога, противградна сезона касни. То значи да је још 15. априла све требало да буде спремно за одбрану од града, али ће стрелци и ракете на својим позицијама бити тек почетком маја.
Сезона противградне одбране касни због процедуралних разлога.
– Још није достављена ниједна ракета, јер се чека ангажовање стрелаца, који су даље у надлежности Хидрометеоролошког завода Србије. За њихово ангажовање потребна је сагласност владине комисије, у складу са донетом Уредбом о прибављању сагласности за додатна запошљавања и ангажовања у јавном сектору. Тек 15. априла је добијена сагласност за њихово ангажовање. До тада није постојао правни основ обављање лекарских прегледа и похађање семинара, које морају да прођу како би потписали уговор о ангажовању – објашњава Кардум.
План је, каже, да до 1. маја ове године буду завршени лекарски прегледи и семинари за стрелце, који ће покрити 10 радарских центара, што је око 1.300 противградних станица. Остала су још три радарска центра у источној Србији, који ће бити покривени стрелцима у првим данима маја.
– Већ смо почели да развозимо противградне ракете, а обезбеђено је око 8.300. У залихама од прошле године било их је око 4.400, а ове године је набављено око 3.000. Набавка је у току у двадесетак јединица локалне самоуправе, тако да рачунамо да ће укупно бити око 8.500 ракета до маја. То значи да ће противградне станице имати четири ракете које ће обезбедити држава, а неке општине потпомогнуте средствима локалне самоуправе имаће и до осам ракета – тврди Кардум.
Око 25.000 ракета на 1.600 противградних станица се сматра довољном количином. Кардум каже да је помоћ локалних самоуправа добродошла, али да је то само ублажавање проблема, а да би дугорочно и системско решење било усвајање закона о одбрани од града. Нацрт овог закона постоји, прошао је јавну расправу и чека нову владу.
Д. Вукосављевић
Фото М. Дугалић
Политика
Да није три хиљаде, можда си лоше прочитао?
Против градне ракете је забрањено користити у броју који је заиста потребан.И то из разлога од кога сви беже.Испаљивање већег броја ракета довело би у опсаност ниско летеће необележене авионе који лете некомерцијалним рутама и које контрола лета „наводно не види“. То су авиони који испуштају аерослое у атмосферу и ван су било какве контроле државе. Пошто су ниско летећи постоји могућност у одређеним ситуацијама да дође до поготка ракете управо у такав авион, што по мени није никаква штета, већ општа корист. Нас тако запрашују већ седму годину и само обратите пажњу на континуитет недостатка ракета баш у тих задњих седам година. Па како онда Предраг Марић има новца да купи џипове Мицубиши ( 20 -30 ком), изузетно скупих, а нема средстава за ракете…???? НИшта није нејасно, ако знате и пратите неки проблем, једноставно постоји незванична забрана употребе довољног броја ракета, што чини директну штету, из разлога који нам не чини само штету већ нас и разбољева и убогаљује…Дупла корист за варварску западну вулгарно материјалну цивилизацију, а иста таква штета по нас…
bravo za drzavu, vazno je da se porez plca na vreme