Шеф делегације Европске уније Емануле Жиофре истакао је поводом Дана Европе да су многи допринели борби против фашизма и нацизма у Другом светском рату укључујући и Србију. Истиче да се ЕУ стално мења и развија и да нови кандидати морају да се прилагоде, да је то врло јасан процес и да у њему нема пречице за друге државе.
У Европи се обележава двоструки празник, Дан победе над фашизмом у Другом светском рату 1945. и Дан Европе, када је 1950. године прихваћена Шуманова декларација о оснивању Европске заједница за угаљ и челик, претече данашње европске конструкције.
Емануле Жиофре је навео за РТС да данас славимо Дан Европе и да су многи допринели борби против фашизма и нацизма, укључујући и Србију.
Подсетио је да су, када је Роберт Шуман објавио Декларацију, пре 72 године, очеви оснивачи имали на уму хорор Другог светског рата и да је њихова идеја била да се не смеју поновити те грешке, да се Европа удружи, како би се ујединили.
“Дакле основна идеја је била да удруже суверенитет како би рат био незамислив и немогућ. Дакле они су удружили угаљ и челик, то су била два основна елемента за војевање у то време и одатле смо изградили Унију од 27 земаља чланица”, рекао је Жиофре.
Истакао је да је ЕУ обезбедила својим грађанима просперитет и мир, међу земљама чланицама слободу, демократију. То су, истиче, сјајна достигнућа на континенту који је толико уништен ратовима.
Русија је, каже, вратила рат на континент, а потребна нам је, како је нагласио снажна Европска унија како би заштитила своје грађане и континент.
Има ли пречице за улазак у ЕУ
Истиче да је први важан елемент да се ЕУ развија и да она мора да одговара на изазове који долазе. Реаговали су на здравствену кризу, на ковид и на економску кризу.
Наглашава и да су сто милијарди евра дали државама чланицама за опоравак економија, а имали су и промене у виду животне средине.
На питање има ли пречице ка пуноправном чланству у Унији, посебно на захтев Украјине да постане чланица, Жиофре истиче да се ЕУ стално мења и развија и да нови кандидати морају да се прилагоде.
“ЕУ је остала једна привлачна дестинација, Укрјина и Молдавија су се пријавиле јер виде ЕУ као дестинацију, као одредиште где ће њихови грађани бити заштићени, бити слободни и моћи ће да уживају у демократији. Али, то је процес који је врло јасан и ми немамо пречице “, закључио је Жиофре.
Указао је и да је Србија доста напредовала у том процесу, зато што је она све то и покренула пре много година.