Просечне плате на Балкану највише су у Словенији, а најниже у Македонији и Србији, показују најновији званични статистички подаци.
Према Статистичком уреду Словеније, просечна плата у тој земљи у мају је износила 1.008 евра, што је осетно више у односу на друге земље региона, преносе црногорски медији.
После Словенаца, највише плате у региону примају Хрвати. Просечна нето плата по запосленом за мај 2015. износила је 5.679 куна, или 749 евра. Следе Црногорци и становници Босне и Херцеговине.
Завод за статистику Црне Горе, Монстат, саопштио је да је просечна нето зарада у мају износила 481 евро, што је у односу на мај прошле године раст од 0,2 одсто.
Према подацима Агенције за статистику Босне и Херцеговине, просечна месечна исплаћена нето плата по запосленом у посматраном месецу вредела је 830 конвертибилних марака, или 424 евра, што је номинални пад за 1,6 одсто у односу на децембар 2014.
Од земаља региона, на зачељу су Србија и Македонија, у којима су просечне плате нешто изнад 350 евра.
Републички завод за статистику Србије (РЗС) објавио је да је просечна нето зарада у Србији у мају ове године била 43.964 динара, односно 366 евра, и номинално је била мања 3,6 одсто, а реално 3,3 одсто од просечне зараде исплаћене у априлу.
Према подацима Завода за статистику Македоније, просечна нето плата у мају у тој земљи износила је 22.071 денар (355 евра) и била је 2,7 одсто већа од зараде у мају прошле године.
Како наводе медији у Црној Гори, плате на Балкану много су ниже од примања у земљама Европске уније, где просечна месечна зарада често прелази 2.000 евра.
Према подацима француског Завода за социјално осигурање, просечна месечна плата у Француској у прошлој години порасла је за 1,5 одсто, на 2.474 евра, а најновије статистике показују да је просечна плата у Аустрији 2.114 евра.
Танјуг
Nasi politicari su nas pretvorili u robove i time se hvale gde god stignu i prizivaju strane robovlasnike da nas najasu i iskoriste! Za sve sto nam se desilo i sto ce nam se desiti krivi su politicari!
Krivi su pasivni građani, koji umesto tu istu đubrad da vešaju za primer, njih zabole za sve…
350 evra prosecna plata ??? A sta je sa hrpom ljudi koji rade po buticima,prodavnicama i kaficima koji rade za 150 evra ? Sta je sa fizikalcima koji rade za 200-250 evra ? Taj prosek vade prema administrativnim poslovima u javnim sektorima ciji se radnici bore za stolicu da ne bi mogli malo da sednu da odmore.noge.od setkanja hodnicima.