Здравље

Срби једу мутант месо?

Иако је у Србији на снази забрана стављања у промет генетски модификованих организама, грађани већ годинама купују месо стоке из увоза која је храњена ГМО, сазнају београдски медији.

Према подацима до којих је дошао Никола Алексић, председник Еколошког покрета Нови Сад, у Србију је у протеклих пет година, увезено чак 40.013.073 килограма меса, за које надлежне службе нису извршиле контролу да ли се у исхрани те стоке користила ГМО.

То је, недавно потврдила и Ивана Дулић-Марковић, бивша министарка за пољопривреду. Иако је за време њеног мандата у Србију увезено на десетине хиљада тона модификоване сојине сачме, она је пре неколико дана у емисији на Б92 изјавила како Срби већ једу месо из земаља које дозвољавају употребу ГМО у исхрани стоке.

Главни проблем, како истиче Алексић, је то што се приликом увоза месо не контролише.

– Зоран Мићовић, директор Управе за ветерину, рекао ми је да наше службе не испитују да ли је стока чије се месо увози храњена ГМО, већ да се контрола врши у земљи порекла. Без наше контроле тих намирница, нема начина да знамо са сигурношћу какво месо је увезено.

[quote]

Министарство пољопривреде ћути

Из Министарства пољоприврде јуче нисмо добили одговор на питање да ли се приликом увоза меса у Србију контролише да ли оно долази од стоке која је храњена модификованом храном. Такође смо остали без одговора на основу чега грађани могу да буду сигурни да једу храну без ГМО, те да ли располажу подацима да се таква храна налази на тржишту Србије.

[/quote]

 

Поготово што добар део земаља из којих увозимо месо нису законски забраниле призводњу ГМО. Додатни проблем јесте и у томе што велике мултинационалне компаније не дозвољавају да на декларацијама производа који садрже сировине од генетски модификованих биљака и животиња стоји упозорење потрошачима да тај производ садржи ГМО – каже Алексић.

С њим се слаже и Мирослав Стојишић, бивши републички ветеринарски инспектор, који тврди да у Србији не постоји контрола меса и месних прерађевина.

– Проблем је у томе што ми увозимо храну на поверење. Тако нешто никако не може да се ради. Погледајте само какви све скандали са храном избијају и у много развијенијим земљама ЕУ, управо због тога што се верује декларацијама. За све је крив недостатак система контроле. Наши правилници су рађени тако да се у људској исхрани налазе састојци које у ЕУ нису добри ни за кућне љубимце- упозорава Стојишић.

[quote]

Изазива неплодност

Пре три године, Америчка академија за медицину животне средине, позвала је лекаре да едукују јавност да у исхрани избегавају ГМО храну кад год је то могуће, јер су „дугорочна независна истраживања на животињама указала на озбиљне здравствене ризике повезане с ГМО храном, укључујући неплодност, имунолошке проблеме, убрзано старење, проблеме регулисања инсулина, промене у већини органа за варење.

[/quote]

 

Вестионлине

 

Оцените текст

0 / 5

Your page rank:

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

Back to top button
Close

Детектовали смо Адблокер!

Поштовани, рекламе су једини начин финансирања нашег сајта те вас молимо да угасите адблокер на нашем сајту како би нам тако помогли да наставимо да објављујемо још боље и квалитетније вести без цензуре и длаке на језику. Хвала на разумевању!