Срби још на нивоу продуктивности из 1970, гори само Бугари, Румуни и Македонци. У државној служби учинак три сата дневно, а у приватном сектору седам
ПРОДУКТИВНОСТ наших радника бележи констанатан раст још од почетка прошле декаде, али су Срби и даље мање ефикасни на послу од својих европских колега. Како је записано у извештају Владе РС, продуктивност рада у нашој земљи се повећава за 2,8 одсто годишње и данас је она 65 одсто просечне ефикасности коју имају земље Европске уније. Бољи смо само од Румуна, Бугара и Македонаца.
Иако се на прву лопту може закључити да су се Срби провреднили, економски аналитичари упозоравају да подаци „варају“ и да је заправо ситуација потпуно обрнута.
– Продуктивност се мери у односу на раст БДП и броја запослених, а пошто се у Србији сваке године број радника смањује, а БДП расте, може се закључити да они који су задржали своје радно место обављају више посла. Тако се само привидно ствара утисак да смо продуктивнији, а заправо и даље каскамо за осталим земљама – објашњава економски аналитичар Мирослав Здравковић, и додаје да су развијене земље биле вредне када је то требало, а ми се тек сада захуктавамо па се ствара утисак да смо ефикаснији на послу:
– Заправо нисмо, јер је ниво БДП упоредив са оним из 1974. године, запосленост са 1976. годином, а продуктивност рада са 1970. годином.
Таквој ситуацији је кумовала турбулентна прошлост јер смо у 2000. годину ушли са вишковима радника који ефективно нису уопште радили или бар не много.
МАШИНЕ СМАЊУЈУ “ПОЕНЕ“
РАЈИЋ каже да је разлог за овако малу упосленост радника – технологија. – У производњи се користе све боље машине, па радник не мора ефикасно да ради осам сати већ исти посао може да обави у краћем року. Слично је и у администрацији јер смо све опремљенији бољим компјутерима и софтверима.
– Због свих тих околности у 2011. години је, у односу на 1980. годину, БДП био мањи за 29,3 одсто, запосленост за 13,5 одсто, а продуктивност рада за 18,4 одсто! – каже Здравковић. Драстичне су разлике у продуктивности радника из јавног и приватног сектора јер није реткост да се у државној администарцији ефикасно ради само девет сати недељно, а у производњи више од 50 сати седмично.
Сличног су мишљења и у Унији послодаваца Србије. У њиховом истраживању су дошли до закључка да је продуктивност на државном послу само 45 одсто, а у приватном сектору 147,2 одсто. То значи да су „приватници“ три пута ефикаснији од државних радника.
– Када се пореде иста радна места у државној и приватној фирми јасно се уочавају разлике. Ефективан рад у државној администрацији је три сата и 50 минута, а у реалном сектору седам сати и 10 минута – каже Драгољуб Рајић из УПС и оцењује да су радници приватног сектора више оптерећени послом, дају боље резултате, а махом су слабије плаћени од колега којима је држава послодавац.
САМО ПРИВАТНИЦИ РАДЕ 60 САТИ НЕДЕЉНО
АНАЛИЗЕ Републичког завода за статистику су показале да од 499.137 приватних предузетника, чак 84.858 ради између 50 и 60 сати недељно, а чак 106.533 дуже од 60.
С друге стране, међу 1.574.943 радника који зарађују плату код послодаваца, само њих 128.087 ради прековремено.
Новости