Група Албанаца на Бадњи дан је спречила долазак православних верника у цркву Успења пресвете Богородице у Ђаковици. Припадници албанског покрета Самоопредељење и организације Глас мајки су се окупили испред улаза у ту цркву протестујући због најављене посете расељених Срба из тог града.
Ово понижење надовезало се на чињеницу да ће косметски Срби, један од највећих православних празника Божић, у години која је како рече патријарх Иринеј, стоте годишњице ослобођења Косова и Метохије у Првом балканском рату, прославити без високих државних званичника из Београда.
Једини представник власти који би, према најави, празнике требало да проведе на КиМ је директор Канцеларије за КиМ Александар Вулин. Предвиђено је да на Бадње вече присуствује литургији и паљењу бадњака у цркви Светог Димитрија у Косовској Митровици, а на Божић литургији у манастиру Грачаница.
Косовски Срби признају да се све више осећају препуштени самима себи јер их држава напушта док гледају како из дијалога Београда и Приштине између Србије и Косова ничу границе. Баш као што су рекли на децембарским протестима, „било како да се звала, интегрисана или неинегрисана, то је граница“, уз подсећање да 1941. фашистичка Немачка није ту успоставила границе велике Албаније, већ стотинак километара јужно.
Београд је, сматрају, оштрицу одбране јужне српске покрајине отупео, а сами имају све мање снаге да спрече одвајање од матице.
Прослава Божића траје, према речима једног од политичких представника косовских Срба Марка Јакшића само један дан, па није толико важно да највиши званичници баш тада буду са Србима на КиМ.
– Шта значи да неко из државног врха дође и тај дан проведе са нама, ако ће свих осталих дана у години продавати државне и националне интересе. Боље је да, ако не могу да се појаве јер Албанци не обезбеђују слободу кретања по Резолуцији 1244 према којој је Косово део Србије, то и гласно кажу, а не да прећуткују – каже Јакшић.
Он тврди да је од споразума у шест тачака из 2008. године, очито једини циљ независно Косово.
– Председник Србије Томислав Николић пре доласка на ту функцију обећавао је да ће поништити оно што је у време бивше власти договорено између Београда и Приштине, а добили смо границу – каже Јакшић и истиче да се Србија од покојног премијера Зорана Ђинђића до пре четири године борила за јужну покрајину, а да је 2008. Београд почео да диже руке од свега и Србе јужно од Ибра увео у тзв. косовску државу.
– Отпор је тако остао само на северу, али не можете против Албанаца, запада и Београда, то је неравноправна борба шачице људи са политичким алама и вранама – каже Јакшић, објашњавајући зашто су утихнули протести на прелазима између КиМ и Србије.
Срби су разочарани и што је Министарство за КиМ сведено на канцеларију, а чини се и да је Београду само важно да устоличи своје кадрове на функцијама, а не и да се нешто уради.
Влада је мењала уредбу о канцеларији да би могла да именује два заменика директора, од којих је један кадар СНС-а, председник општине Косовска Митровица Крстимир Пантић.
Ранђел Нојкић: Вулин није прави представник државе“
Срби на Космету су, према речима једног од представника Срба Ранђела Нојкића, који живи у централном делу, научили да их на Божић посети неко од највиших званичника из Београда, а како каже, у присуству Александра Вулина не виде симболику државе, већ у председнику државе и премијеру.
– Томислав Николић је онемогућен да дође и жао нам је да није било мудрости, па је тај проблем могао реши. Очито је заборављено да има Срба са Косова у овдашњим институцијама, без којих нема ни владе у Приштини, што је био и пут да се тај проблем реши – каже Нојкић.
[quote]
Унели бадњак уз помоћ полиције
Од сестринства цркве Успења пресвете Богоридице у Ђаковици, „Вести“ сазнају да су после једночасовне блокаде, православни верници пуштени да уђу у овај храм. Како кажу, није било сукобљавања, а 40-ак верника је успело да унесе бадњак у цркву, чији је улаз обезбеђивала полиција. Сестре су у цркви Успења пресвете Богородице без сметњи служиле јутарњу литургију, а онда се повукле у конак.
[/quote]