Истраживања јавног мњења у Србији показују да је за савез са Русијом 20 одсто грађана више него за чланство у ЕУ, односно да улазак у Европску унију подржава 15 одсто а савез са Русијом 33 одсто грађана. Највише је оних који су за то да Србија остане неутрална – више од 35 одсто.
Ако у истраживању питамо да ли сте за то да Србија уђе у политичко-економски савез са ЕУ, Русијом, Кином или САД, или сте за то да остане неутрална – видимо да је подршка ЕУ 15 одсто, подршка Русији 33 одсто, а да је преко 35 одсто оних који би да остане неутрална, тврди Ђорђе Вукадиновиц́ из “Нове српске политичке мисли”.
Он је навео и да подршка Европској унији опада благо, али континуирано.
– Из истраживања у истраживање бележимо пад и та подршка је сад испод 50 одсто. Важан налаз је да евроскептицизам расте. Код оних који су за ЕУ, то је широка, али доста плитка подршка. Евроскептици су све радикалнији, оштрији и чвршц́и у свом уверењу, док је од ових плус-минус 45 одсто који су за ЕУ само половина чврсто опредељена, наводи Вукадиновић.
Грађани су, према његовим речима, доста колебљиви јер је СНС од евроскептичне постао еврореформска странка и њихови бирачи се поводе за лидером јер лидер каже да треба иц́и у Европу.
– Они се у истраживањима изјасне да јесу “за”, али према одговору на сва друга питања се види да су врло благо и танко еврореформски усмерени и да би био довољан један миг и позив лидера да поново промене табор.
Представник “Ипсос стратеџик маркетинга” Срђан Богосављевић наводи да је, у овом тренутку, према њиховим истраживањима, подршка ЕУ интеграцијама Србије негде око 47 одсто.
– Кад говоримо о броју оних који те интеграције позитивно оцењују он варира око плус-минус 25 одсто. То је чврсто језгро које је увек за Европу и то се никад није ни мењало. Вец́ина испитаника види Европу као неку шансу будуц́ности, а не као шансу за себе и то, наравно, ствара ту плиткоц́у подршке. Тачно је да расте број оних тврдих евроскептика – додао је он.
Мало еврофанатика, највише неутралаца
Вукадиновић, међутим, истиче да кад питате грађане да ли сте за улазак у ЕУ или подржавате најтешње везе и савез са Русијом – савез са Русијом иде 20 одсто преко Европске уније.
– Значи, вец́а је подршка савезу са Русијом, шта год то значило, него подршка уласку Србије у ЕУ. Бележимо и велики корпус грађана који су и за једно и за друго. Али, ако им кажемо – уколико бисте морали да бирате, то је питање које смо у последње време убацивали: “Да ли сте за то да Србија уђе у политичко-економски савез са ЕУ, Русијом, Кином или САД, или да остане неутрална” – онда видите да заправо тих тврдих еврофанатика има 15 одсто, да је подршка Русији 33 одсто и да је преко 35 одсто оних који би да остане неутрална.
Спутник