Одборници четири српске општине са севера Косова једногласно су данас одбацили основу платформе о којој Београд преговара са Приштином у Бриселу.
Одборници су на данашњој седници усвојили закључке да су институције државе Србије на тим просторима једине легалне и легитимне и да би формирање заједнице српских општина, за које се током дијалога у Бриселу залажу преговарачи из Београда, значило у пракси повлачење Србије са Косова и Метохије.
„То би још значило престанак вршења власти државе Србије на делу своје територије, промену уставно-правног поретка, легализацију отетог дела државне територије и легализацију границе са преосталим делом Србије“, закључили су одборници.
Они су упозорили да би у том случају били изгубљени сви атрибути државности и да би било потпуно ирелевантно да ли је Србија формално признала једнострано проглашену независност Косова или не. Наглашавајући да без помоћи Србије није могућ опстанак Срба на Косову и Метохији, одборници су још једном од Уставног суда затражили да без одлагања донесе одлуке о уставности постигнутих бриселских споразума. Они су затражили и да се у потпуности поштује демократски исказана воља грађана севера Космета на референдуму од 15. фебруара прошле године.
Одборници траже стварање услова за повратак више од 200.000 расељених Срба са Космета, заштиту имовине од албанске узурпације и незаконите приватизације. Они су осудили насилничке нападе на српска гробља, културну баштину, институције државе Србије, српске ученике, и од међународних институција и свјетске јавности затражили да казне и осуде такво понашање. Одборници поручују да ће се самоорганизовати уколико се на Косову и Метохији настави кршење уставно-правног поретка Србије, угрозе права и интереси српског народа и настави свођење Срба на национлну мањину или етничку групу.
„Полазећи од универзалног и неотуђивог права сваког народа на самоопредељење, самоорганизовање, удруживање и слободан друштвено-политички и економски, културни и социјални развој, прибећи ће се оснивању скупштине северног Космета, као највишег преставничког и законодавног органа“, поручили су одборници четири општине са севера Косова.
Председник општине Звечан Драгиша Миловић изјавио је да пред почетак седме рунде преговора сутра у Бриселу између премијера Србије Ивице Дачића и премијера самопроглашеног Косова Хашима Тачија Срби шаљу поруку како виде рјешење питања севера Косова и Метохије.
„Наши ставови су јасни, желимо да останемо у саставу Србије са институцијама државе Србије“, рекао је Миловић и додао је свако прављење институција у оквиру Устава Косова за Србе неприхватљиво.
Начелник Косовскомитровичког округа Раденко Недељковић поновио је да су на Косову и Метохији једино легитимне институције државе Србије.
„Ово што се нуди као заједница српских општина на Косову и Метохији значи демонтирање државних органа Србије, престанак вршења власти и легализација границе на Јарињу и Брњаку“, рекао је Недељковић.
Председник општине Зубин Поток Славиша Ристић је у име српског народа упутио јединствену поруку Бриселу, Вашингтону и Београду да ће народ, уколико држава Србија одступи са простора Косова и одрекне се Устава и закона, преузети суверенитет и наставити да проводи Устав и законе, с обзиром да је носилац суверенитета.
„Нећемо дозволити квазивластима у Приштини и Хашиму Тачији да имају суверенитет на овим просторима“, поручио је Ристић.