Пет дана пред косовске изборе Српска листа донела је одлуку да учествује на косовским изборима. Чекали су да се Београд одлучи, али Влада Србије, потпуно супротно у односу на оно како се понашала пред локалне косовске изборе, и даље није послала јасну поруку.
Српску листу чине кандидати јужно и северно од Ибра, међутим за разлику од представника југа који су јуче поново почели кампању у Дому културе у Ранилугу, на северу КиМ избора као да нема. Београд и овог пута не може да утиче да се са гласачких листића и изборног материјала скину јасне ознаке државности Косова. Зато се на северу КиМ очекује минимална излазност.
– Држава се оглашава само ад хок и када је потребно. Државна стратегија постоји само да решава српско питање на парче, односно онолико колико је довољно да се освоји власт или да се добију избори – каже Момчило Трајковић, лидер СПОТ-а. Он је на дебати одржаној у Медија центру у Чаглавици казао да је политика Београда на тај начин увек потцењивала косовске Србе.
Ранђел Нојкић, лидер СПО-а на КиМ, мишљења је да ово што се дешава последњих дана у вези са изборима и наводним бојкотом “стратегија да се кампања на такав начин одвија”.
– Циљ кампање је да се постигне потпуна селекција. Бирачи су збуњени. Њима се поручује – један народ, једна листа – а имамо четири-пет листа – каже Нојкић.
Славиша Петковић из Покрета за демократски просперитет поручује је држава Србија имала потпуно јединство само 2001. године, када је подржала коалицију Повратак.
Он подсећа да је Влада Србија прво рекла да ће слушати глас Срба са Косова, да би онда Марко Ђурић, шеф канцеларије за КиМ, поручио косовским Србима да пажљиво слушају препоруке председника општина и посланика Скупштине Србије са Косова. Потом је премијер Србије рекао како “не мисли да је решење неизлазак на изборе”.
Срђан Поповић, кандидат Српске листе, истиче да највећу одговорност што је одлука донешена овако касно сноси косовска Централна изборна комисија (ЦИК).
– Колико год они нису у праву што се тиче интерпретације Закона о изборима, толико ћемо ми потенцирати и борити се да се то у будућности реши и да се појасни. Позивам бираче да изађу у што већем броју јер само изласком показујемо да смо спремни да се боримо за своја права – каже Поповић.
Иначе, изборни панел за жалбе усвојио је само 206 од укупно 9.172 жалбе за упис у бирачки списак на Косову. Од 25.433 поднетих жалби Срба који живе ван Косова, ЦИК је одбио више од половине.
Иронија (не)јединства
– Ми који овде живимо треба да будемо носиоци политике која се тиче нас. Српска листа није јединствена, и то је иронија и отежава позицију косовских Срба. Дошли смо у позицију да Београд данас индиректно утиче само на једно, да најбољи не буду на листи, а ко ће други да буде, није битно – рекао је Момчило Трајковић.
Ни бојкот ни излазак
Представници Српске са севера Косова и челници четири општине из тог дела покрајине одлуку о изласку на изборе нису донели због одлуке Централне изборне комисије о расподели мандата, рекао је градоначелник Лепосавића Драган Јаблановић.
– Под овим условима грађане нећемо позвати да у недељу изађу на изборе, а нећемо позивати ни на бојкот – рекао је Јаблановић.
Нико истински не брине
– И Београд и Приштина нас користе за остваривање својих циљева. Нико истински не брине о Србима на Косову – сматра Ненад Рашић, лидер Прогресивне демократске странке.
Ј. Л. Петковић – Вести
Покрет Двери сматра да се од прошлих шиптарких избора на Косову и Метохији ништа није променило, чак је ситуација за Србе на Косову постала тежа. Ове изборе поново организују институције лажне државе Косово и зато Двери позивају Србе да не подлежу притиску и не излазе на тачијеве изборе који су заказани за 8. јун. Сваки српски глас на овим изборима је глас којим се даје легитимитет лажној држави Косово.
Ако овоме додамо да се према Србима повећавају притисци, уцењивања, притварања, да се по нахођењу појединаца мењају изборни прописи, онда је сасвим јасно да су власти Тачијеве и Харадинајеве „државе“ ставиле до знања косметским Србима да ће против њих користити сва могућа средстава како би их додатно понизили и натерали на егзодус. У тој атмосфери непроглашеног линча бесмислено је излазити на изборе и давати легитимитет шиптарској држави.
Покрет Двери сматра да је бојкот шиптарских избора једино могуће решење. Срби морају користити све методе грађанског отпора, истовремено користећи сва мањинска права која су им додељена. Окупатроска власт никада не сме стећи суштински легитимитет у ставовима српског народа, па се према овим, и сваким наредним изборима, до ослобођења Косова и Метохије, треба тако односити.
Информативна служба Покрета Двери