У затворима европских држава тренутно 14 спрских држављана осуђених пред Хашким трибуналом, издржава вишедеценијске затворске казне између 20 и 40 година, док два осуђеника издржавају казне доживотног затвора, а Србија последњих 10 година тражи од Савета безбедности Уједињених нација да им се омогући служење казне у Србији.
По одлуци Хашког трибунала, чији је рад наследио Механизам за кривичне судове, осуђени Срби казне издржавају углавном у затворима Немачкој, затим у Пољској, Данској, Естојини, Финској и Француској. Сви они су већ стари и болесни и ретко виђају своје породице, а у најтежем положају су Милан Мартић и Драгомир Милошевић који казне служе у затвору у Естонији.
Да не би било забуне о каквом се положају ради, Министарка правде Нела Kубуровић појашњава да Мартић и Милошевић нису дискриминисани у односу на друге осуђенике служе казне у естонском затвору. Реч је, како каже, о томе да њихов положај отежава то што јер не познају језик државе у којој издржавају казну нити постоји могућност да им се обезбеди преводилац.
– Њима је због тога отежана комуникација, па су им ускраћене неке основне потребе, између осталог и могућност достављања књига – навела је Kубуровић и додала да им ни посете породица нису честе због не тако лаке конекције са Естонијом.
Такође су тражили да у ћелијама буду сами, али им то није омогућено.
– Већина осуђених Срба је старије доби и често немају адекватну медицинску заштиту – навела је министарка, истичући да је деветоро Срба умрло пирликом издржавања казне, док су неки умрли и пре окончања поступка пред Трибуналом.
Kада су у питању Радован Kараџић и Ратко Младић, они су још увек у притвору у Шевенингену и чекају окончање другостепених поступака по жалбама.
Што се тиче Kараџићевог здравља, Министарство правде није имало захтеве или обраћања, али су чланови Младићеве породице и његови адвокати више пута иницирали да Влада Србије да гаранције за његово привремено пуштање на слободу. Kубуровић је указала да је у току поступак поновног вештачења Младићевог здравственог стања, па остаје да се види какви ће бити резултати.
– И овог пута прегледају га лекари који нису из Србије. У питању су експерти из иностранства, али је Србија прихватила иницијативу његових адвоката да помогне приликом новог здравственог вештачења – навела је министарка.
Вестионлине