Србија

Срби власници 60 одсто имовине на Косову, Албанци присвојили на хиљаде хектара и кућа

Питање српске имовине које је покренуто на преговорима у Бриселу можда ће бити једно од најтежих за решавање, с обзиром да око 60 одсто укупне имовине КиМ, припада Србији, а Албанци су све присвојили.

Ово je податак Канцеларије за Косово и Метохију уз напомену да се овај проценат односи на објекте, земљиште, инфраструктуру. Професор својинског права др Душан Челић са Приштинског универзитета из Косовске Митровице овоме додаје да је реч о више од милион катастарских парцела у власништву Срба.

Реституција као лек за српску имовину

„Мислим да Србија нема великог простора да преговара о својини. Својина је својина и она се мора поштовати. Ту компромис не може да буде у смислу – хајде да другој страни нешто поклонимо. Другим речима, мора се утврдити шта је чија својина,“ наглашава он.

Приватна својина је масовно узурпирана, и ту говоримо о хиљадама хектара обрадивог земљишта и више десетина стамбених јединица, што кућа, што станова који су или узурпирани или уништени.

„И реч је о томе да механизам који је усвојио још Унмик 1999. године, а који је наследила власт у Приштини, није био ефикасан за враћање имовине власницима. Када је реч о државној и друштвеној својини самозване власти у Приштини су једностраним актима прогласиле сву државну и друштвену својину – својином такозване државе Косово,“ подсећа наш саговорник.
Ту се ради о великим комплексима као што је Трепча, Брезовица, Површински копови, „Електро-космет“, „Србијашуме“, Аеродром, Национални парк Шар-планина, „Железнице Србије“, „НИС Петрол“… То све се процењује на око 200 милијарди евра.

„До сада је у више десетина кругова приватизовано готово 90 одсто онога што се завало друштвеном својином. Све то је урађено мимо Републике Србије и један од основних захтева Србије у том погледу мора да буде повратак у пређашње стање (реституција), свуда где је могуће, а тамо где је то неизводљиво – да се изврши новчана компензација,“ предлаже др Челић.

Треће лице као извршитељи преузетог

Чињеница да се косовска страна у Бриселу обавезала да ће донети закон о повратку расељених требало би да буде увезана са својинским аспектом јер људи се не могу вратити на ливаду већ само у своју кућу.

„Дакле, прво им се мора омогућити да врате своје имање, станове и куће, али до сада смо са Приштином у том погледу имали врло негативна искуства, јер они преузму обавезу а не испуне је. У том контексту, мислим да у преговорима мора да се поведе рачуна и о томе шта ће бити механизам који ће надгледати извршење договореног. И да уколико Приштина то не уради, та трећа страна преузме на себе посао,“ напомиње наш саговорник.
Према подацима Канцеларије за Косово и Метохију приватну имовину у власништву Срба и СПЦ на Косову и Метохији чини 164.664 хектара, што је 15 одсто територије Покрајине, 14 одсто је имовина у власништву привредних субјеката регистрованих у централној Србији, док око 30 одсто површине чини имовина у власништву Србије – државна и друштвена.

Албанци су до сада 669 друштвених и државних предузећа продали или ликвидирали. Држава Србија и даље отплаћује све кредите за уложена средства на простору КиМ, а до сада је исплаћено око 660 милиона евра кредита. Србија за те објекте, било да је реч о фабрикама или путевима има тапију, односно документ који јасно показује да је држава градила и улагала за простор КиМ.

Србија и даље плаћа

Ово се односи и на аеродром, друмску и железничку инфраструктуру, енергетску инфраструктуру, природна и рудна богатства и друга добра, као и о велике привредне субјекте.

Албанци су узурпирали више од 18.000 српских кућа и станова а наши људи не могу да се врате у своје куће и због тога што су фалсификовањем докумената Албанци постајали власници, и то се углавном радило преко тзв. Агенције за верификацију. Зло-употребљавајући судски систем, уз два албанска лажна сведока, потврђивали су да је на пример стан Србина у центру Приштине, који је протеран, у власништву Албанца који се касније у њега уселио.

Посредством Фонда федерације за кредитирање недовољно развијених подручја и аутономних покрајина, као и тадашњег институционалног инвестирања у периоду од 1966. до 1990. на подручје Косова и Метохије усмерено је око 4,37 милијарди долара са учешћем Србије у формирању свих средстава око 35,4 одсто или око 1,6 милијарди долара. Фонд за развој Републике Србије као резултат својих активности од 1990. до 1999. године има удео у власништву 155 предузећа на КиМ.

Након рата на Косову 1999. године, мисија УН-а, која је тада била ангажована на Косову, регистровала је 42.749 случајева одузете имовине, од којих 95 одсто било у власништву Срба.

Пише Бранкица Ристић, Спутник

Оцените текст

0 / 5

Your page rank:

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

Back to top button
Close

Детектовали смо Адблокер!

Поштовани, рекламе су једини начин финансирања нашег сајта те вас молимо да угасите адблокер на нашем сајту како би нам тако помогли да наставимо да објављујемо још боље и квалитетније вести без цензуре и длаке на језику. Хвала на разумевању!