Литар дизела догурао до 1,47 евра, а огорчени возачи све чешће пазаре у суседној Републици Српској.
Ових дана је познати домаћи певач Владо Георгиев огорчено приметио да је литар дизела на ауто-путу платио 175 динара (1,47 евра), док је на истој пумпи возач дипломата платио 76 динара (0,64 евра) – без акциза и других намета. Разлика је огромна, око 0,83 евра, а возачи у отаџбини годинама се боре са енормно високим ценама горива. Није помогао ни јунски протест када су се возачи побунили због високе цене горива.
Иако је било обећања надлежних да ће се учинити нешто да се смање намети, ништа значајније се није догодило.
Литар дизела на бензинским пумпама на ауто-путевима иде и до 1,47 евра, а тај дериват у региону више плаћају само возачи у Албанији и Грчкој. У цену улази и акциза, порез на додату вредност и накнада за обавезне резерве. Тако у укупној цени литра горива око 50 одсто плаћања иде држави.
Јасно је да цена горива диктира цене других артикала у трговинама, па тако неприметно миц по миц поскупљују пециво, млечни производи, месо и месне прерађевине.
Стога свакодневне приче о јефтиним артиклима из недавно отвореног Лидла не помажу много осиромашеним пензионерима. Иако је “лидлманија” захватила пола Србије, у реалности ствари стоје другачије.
– Нема дана да нешто не поскупи, чим уђем у продавницу или одем на пијацу са зебњом пазарим, јер све кошта бар динар два више – вајка се времешна пензионерка у једном супермаркету.
Нафта популарнија од цигарета
Помоћница директора Управе царина, Соња Лазаревић каже да је нафта сада популарнија за шверц од цигарете, што је био случај 2016. и 2017. године. А овде се не ради о шверцу “на мало”, приватним аутомобилима и слично. За кријумчарење горива треба озбиљна логистика и “папирна технологија”, јер лакше је у папирима приказати разна уља, мазива, индустријске течности него средити да цистерна невидљиво “прође” границу.Економиста Млађен Ковачевић за “Вести” каже да сматра да долазак великог трговачког ланца аутоматски не значи ниже цене.
– Стално поскупљење горива узрокује више цене хране и комуналија. Плашим се да ни велики трговински ланци са снижењима неће много помоћи – каже Ковачевић.
“Пумпаџије” у РС сигурни су да ће како ствари стоје и даље имати пуне касе новца од купаца из Србије. Неки примају и динаре, а једну конвертибилну марку рачунају два динара више него што је у мењачницама.
Ни ова додатна “маржа” није разлог за, евентуално, љутњу купаца, којих је, из дана у дан, све више, а долазе и из удаљенијих места Србије, посебно ако крај десне обале Дрине бораве послом, па им добро дође да напуне резервоар јефтиним горивом.
Крив је Дунав
Цена горива од почетка године свако мало незнатно скаче, по динар-два, па је тако цена дизела на неким пумпама достигла 170 динара (1,43 евра) по литру, иако курс динара и инфлација у потпуности мирују.
Међутим, то није крај. Небојша Атанацковић, један од власника АД Нафта, потврдио је да ће због скока цене сирове нафте гориво поскупети за још 5-6 динара по литру. Он је окривио и низак водостај Дунава за досадашње поскупљење.
Вртоглаве акцизе
– Србија има једну од највиших акциза у Европи. Овде је гориво било скупо и када је нафта на светском тржишту била по цени на историјском минимуму. Плашим се шта се може догодити уколико цена нафте ухвати залет. Наравно да цена горива утиче на пораст цена. Нажалост, долазак Лидла, с обзиром на број продавница неће битније утицати на пад цена основних намирница. Када би дошла два-три светска трговинска ланца ситуација би можда и била повољнија – каже за “Вести” економсита Мирослав Прокопијевић.
Н. С. Прерадовић – Вести