Појава афричке куге свиња у три села у околини Младеновца прошле недеље неће одложити укидање вакцине против свињске куге најављено за 1. октобар, потврдио је за Данас министар пољопривреде Бранислав Недимовић.
Укидање се, како је рекао за наш лист, планира 1. октобра, и једино би мониторинг који тренутно траје то могао да одложи на неколико дана. „У 2020. неће бити вакцине против свињске куге, осим у брањеним подручјима“, рекао је Недимовић.
О укидању вакцине против свињске куге прича се годинама и то је главни услов ЕУ да би Србија у неком наредном периоду могла да почне да извози свињско месо у земље чланице Уније. Тренутно Србија може у ЕУ да извози само свињско месо који је термички обрађено.
Вакцина чије се укидање планира ове јесени, међутим, односи се на класичну свињску кугу, не и афричку која се последњих дана појавила у селима Рабровац, Велика Kрсна и Kусатак и за коју лека нема. Иако је укидање вакцине против свињске куге добра вест, појава афричке куге могла би да поремети планове српских произвођача меса и извозника јер би због ове болести забрана ЕУ могла да се додатно пролонгира. Стручњаци за сточарство са којима смо јуче разговарали упозоравају да би размере ове заразе могле да буду много веће него што се то сада чини, као и да је у овом тренутку мање битно да ли ће бити укидања вакцине 1. октобра јер би због афричке куге та забрана ЕУ о извозу свињског меса из Србије могла да потраје знатно дуже од 40 дана, како је то најавио министар пољопривреде.
Афричка куга се из Румуније и Бугарске, у којој је убијено 130.000 свиња, проширила и на Србију, а бојазан стручњака је да би последице у нашој земљи могле да буду и убијање најмање пола милиона свиња у наредних пола године јер се није правовремено реаговало у отклањању ове болести. Kако лека за афричку кугу свиња нема, једино што се ради јесте убијања животиња, али да би се ефикасно изборили са болешћу неопходно је предузети све мере, изоловати сва заражена подручја и спречити транспорт болесних животиња.
Говорећи прошле недеље о појави афричке куге министар пољопривреде рекао је да је ова болест високозаразна, да за њу нема вакцине, али да није уопште проблематична за људе и за друге животиње. Гостујући на РТС-у Недимовић је рекао да је у превенцији афричке куге свиња битна дезинфекција простора и фарми, дезинфекција места где се држе свиње, да се свиње не хране помијама, као и да се не пуштају на отворено.
„У тренутку када смо посумњали да постоји било каква ствар, та заразна болест, а морам вам рећи да афричка куга свиња личи на бар још десет болести, зато смо изашли тек кад смо били потпуно сигурни да је ово у питању“, рекао је Недимовић прошле седмице.
Агроекономски аналитичар Милан Простран каже да се за укидање вакцине против класичне свињске куге Србија припрема још од 2010. и да је то нешто што мора да се уради уколико желимо да извозимо месо у ЕУ.
– То јесте неопходно, али треба имати на уму и мислим да се о томе не говори довољно јасно, да и када укините вакцину постоји период од три године током ког ми и даље нећемо моћи да извозимо свеже свињско месо у ЕУ и да за то време траје строги мониторинг – истиче Простран за Данас.
Он напомиње да сада, када се појавила афричка куга свиња, можда није прави тренутак за укидање вакцине јер постоји страх у народу од ових болести.
– Можда би психолошки било боље када би се укидање одложило за кратко јер су људи који имају животиње у страху, они који су имали заражене свиње сада размишљају о томе да ли ће их уопште опет узгајати – каже Милан Простран.
У Србији је према подацима за 2017. било око 2,9 милиона свиња.
Пише: Љиљана Буквић, Данас.рс
Куга (Александар Вучић) је по плану светске здравствене организације донео свињску кугу у Србију. Циљ је потпуно уништити производњу било које врсте у земљи Србији. Уништити све вредности од историјских, културних, националних. Оваквог уништитеља простор Балкана није видео, нити ће видети. Смрт Алексадру Муслиуу и свим његовима!!!!