Словенци су јуче почели да постављају бодљикаву жицу на граници са Хрватском, која је најавила да ће је скинути.
Неуобичајено повољне временске прилике за новембар и релативно мирно море подстичу мигранте да крену према Европи преко транзитних земаља на Балкану.
Хрватска оптужује Словенију да је овим потезом зашла у њену територију, али словеначка влада не одустаје од планова о подизању баријере за мигранте.
Премијер Словеније Миро Церар раније је изјавио да „Словенија неће затварати границе, али ће, зато, поставити привремене техничке препреке“.
Према речима министра за рад, запошљавање, борачка и социјална питања Александра Вулина, Србија очекује објашњење од Словеније како ће се на нашу земљу одразити подизање ограде.
– Видећемо да ли је то затварање зеленог појаса или затварање у потпуности граница за мигранте – рекао је Вулин.
Извршни директор Центра за заштиту и помоћ тражиоцима азила Радош Ђуровић рекао је за „Блиц“ да се јуче у Адашевцима налазило чак 50 аутобуса са мигрантима.
„Привремене техничке препреке“ у Словенији
– Они у аутобусима чекају по неколико сати да дође воз из Хрватске. Ако Словенија успори прихват, доћи ће до зачепљења које ће бити велики проблем за Србију – упозорава Ђуровић.
Према подацима до којих је дошао Центар, јуче је само до поднева у Србију ушло око 5.000 избеглица, а још толико је чекало на граничном прелазу Ђевђелија.
Гладни и очајни: Избеглице желе да стигну до неке од земаља Европске уније
– Идеја је да 6.000 људи дневно прође кроз цео Балкан, али је проблем што их је све више, а Словенија ни тих 6.000 не може да збрине. Ако Словенци успоре прихват, успориће и Хрвати, а ми не можемо ништа да успоримо према Македонији, јер они не сарађују са нама, већ пропуштају свакога ко уђе на њихову територију – објашњава Радош Ђуровић, који страхује да ће Србија „постати тампон зона у којој ће се избеглице гомилати“.
Фронтекс је јуче саопштио да ће помоћи Хрватској у заштити границе са Србијом, као и Бугарској у заштити границе са Турском. Из Представништва УНХЦР-а у Србији за „Блиц“ су рекли да је испред њиховог центра 1.500 људи чекало да се региструје.
Нови прихватни центри у Србији
На рути ка Хрватској требало би да почну да се граде прихватни центри, а како сазнајемо, у ту сврху ће послужити и стари хотели, касарне… Градиће се махом новцем од донатора.
Горица Авалић, Ирена Аћић, Блиц
srbi izumiru…..planiranje se nastavklja teritorija je pogodna za naseljavanje……srbi uzimaju hrvatske pasoe …madjarske ,….bigarske …beze u evropu……i govore da su drzavljani tih pasosa i mrze srbiju…..ovi ce ostati u plodnoj ravnici…..a nase srpkinje ce se pariti sa njima……..jer se mi vise ni nedruzimo ….trazimo se na internetu