СРБИЈА по висини цена држи рекорд у Европи. Инфлација је прошлог месеца порасла на највиши ниво од 12,9 одсто и највећа је од априла прошле године. Укупном расту цена највише су допринела поскупљења хране, чије су цене према статистичарима биле за 17 одсто више него у истом месецу 2011. године.
Нема производа коме није промењена цена, а и без тога у Србији је све било скупље него у окружењу, посебно кад се упореди са висином просечних плата. Статистичари кажу да је од прошле јесени уље скупље за 28,1 одсто, свеже месо 26,3 одсто, риба за 17, а млеко, сир и јаја за 10,3 одсто… Потрошачима када уђу у продавнице, међутим, те бројке су више него дуплиране. Литар уља сада кошта просечних 170 динара, шећер 95, млеко 85 динара… Ипак, ако постоји намирница на нашем тржишту која је рекордер по поскупљењима, онда је то месо које је за годину дана поскупело за чак 50 одсто! Одмах иза јунећег и свињског меса је уље, које је у неколико наврата поскупљивало, следе млеко, јаја и сухомеснати производи.
– Месо је толико поскупело ове године да је у једном тренутку достигло и невероватних 670 динара, а сада се због драстичног пада промета цена “држи” на око 500 динара – каже Мирослав Ј. из Београда. – Снизили су у мојој месари цене салама и кобасица у просеку за око 100 динара, јер нема другог начина да се роба прода.
Економиста Саша Ђоговић процењује да су поскупљења основних животних намирница последица суше и подбачаја пољопривредног рода, а тиме је дошло и до виших цена пољопривредно-прехрамбених производа. Како каже, то је довело до ценовног “урагана”.
– Незапамћена суша преполовила је род, поскупљује сточна храна, што последично диже цену живе ваге товљеника – коментаришу стручњаци. – Месо у трговинама је знатно поскупело, што је условило даљи пад ионако ниске куповне моћи становништва. Много више пара грађани ће у наредном периоду издвајати за куповину хране, што је тендеција у сиромашним земљама. Зато се шопинг туризам на велика врата враћа у Србију. Купује се све, од хране до гардеробе.
Осим хране, у последњих годину дана знатно су повећани и издаци домаћинстава за енергенте и комуналне услуге, у просеку за око 10 одсто, док је транспорт поскупео за невероватних 15 процената.
Новости