Србија

Србија: Годишње 350 деце оболи од малигних болести

БЕОГРАД – У Србији годишње око 350 деце старости до 19 година оболи од малигних болести, а иако је повећан број новооболелих, стопа смртности је смањена, речено је данас на конференцији “Превенција и контрола малигних обољења код деце и адолесцената”.

Малигне болести код деце деле се у 12 категорија, а током 2011. године у Србији су 52 детета стара до 19 година умрла од рака.

Леукемија је најчешће малигно обољење међу децом са 26,25 одсто, а следе тумори мозга (17,6 одсто) и лимфоми (14,6 одсто). Те групе малигних болести чине 60 одсто малигних обољења у дечијем узрасту, истакнуто је на скупу одржаном поводом Међународног дана деце оболеле од малигних болести који се сутра обележава.

Државни секретар у Министарству здравља Милош Јефтовић истакао је на стручној конференцији у Институту за јавно здравље “Др Милан Јовановић Батут”, да су и Влада Србије и ресорно министарство опредељени да се мора што ефикасније радити на поревенцији малигнитета, како у општој популацији, тако и међу децом и адолесцентима.

“Ми ћемо то остваривати не само следећи стандарде Европске уније, већ активно примењујући сва правила струке, укључујући и идеје и одлуке стручних комисија, од којих Министарство доста очекује”, навео је Јефтовић.

Он је додао да Министарство здравља чврство стоји на становишту да су деца и њихово здравље један од најважнијих приоритета у спровођењу здравствене политике, јер су малишани су стуб будућности и друштва.

“Здравље сваког пацијента и лечење су наша најважнија обавеза. Осмех детета и суза морају бити репер нашег рада, а доктор и родитељ су најближи сарадници”, нагласио је Јефтовић и додао да деца морају добити услове за лечење у свим здравственим установама од примарног до терцијалног нивоа.

Он је навео и да су све иницијативе и предлози како да се што брже и ефикасније подигне ниво здравствене заштите и унапреди дијагностика и лечење, добро дошли од свих.

“Настојаћемо да активно радимо са родитељима и децом свих узраста како би досадашње често недовољно добре тенденције и појаве од појединих учесника у здравственом процесу променили у интересу самог здравља пацијента”, навео је Јефтовић.

Директор Института Драган Илић нагласио је да по учесталости оболевања од малигних болести Србија не одскаче од других земаља у региону, а као и у већини земаља регистрована је учесталост оболевања, али и смањена стопа морталитета.

Илић је нагласио да прогноза малигних болести код деце зависи од њеног стадијума, али и да су рана дијагноза и адекватна терапија услови што се преживљавање деце оболеле од рака, узраста од нула до 14 година, значајно повећа и да износи и до 80 одсто.

Илић је напоменуо да је 15. фебруар од ове године у Србији постао део Националног календара јавног здравља, као и да је један од најважнијих задатака едукација родитеља и деце у погледу превенције и то стицањем здравих животних навика које директно утичу на смањење учесталости малигних тумора и то у одраслој доби.

Докторка Снежана Живковић-Перишић са Института за јавно здравље навела је да су малигне болести код деце ретке у односу на општу популацију, па од свих који болују од те врсте обољења, малишани чине између 0,5 и један одсто оболелих.

Живковић-Перишић је навела да се 220 различитих облика рака јавља у дечијем узраству, као и да у развијеним земљама од рака годишње просечно оболи 165 деце и адолесцената на њих милион млађих од 19 година.

“Просечна стопа морталитета је 35 на милион до 19 година. Малигне болести у развијеним земљама и даље су други узрок смртности код деце по учесталости, одмах после повреда”, навела је Живковић-Перишић.

 

Танјуг

Оцените текст

0 / 5

Your page rank:

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

Back to top button
Close

Детектовали смо Адблокер!

Поштовани, рекламе су једини начин финансирања нашег сајта те вас молимо да угасите адблокер на нашем сајту како би нам тако помогли да наставимо да објављујемо још боље и квалитетније вести без цензуре и длаке на језику. Хвала на разумевању!