У две трећине Африке живи се боље него у Србији. Ту поражавајућу чињеницу обелоданио је директор Мреже за пословну подршку у Србији, Драгољуб Рајић.
Рајић је подсетио и да су прошле године просечна нето примања у Србији била 397,49 долара (46.097 динара), а више зараде су, за “веровали или не”, имале неке земље у којима бесне сукоби, попут Либије. У тој држави, Анголи, Либији, Замбији, Лесоту, Јужноафричкој Републици и Малавију, плате се крећу од 1.126,12 до 1.806,50 долара.
Кроз пустињу и прашуму
– Србију су претекли и Либерија (грађански ратови завршени 2003), Намибија, Габон, Свазиленд, Конго, Боцвана, Судан (после последњег грађанског рата 1983. – 2005. отцепљењем Јужног Судана остао без четвртине територије), Џибути, Обала Слоноваче, Чад, Танзанија, Мароко, Екваторијална Гвинеја, Мозамбик и Зимбабве, где су плате биле од 397,78 до 998,93 долара – навео је Рајић.
Мауританија за утеху
– Мауританија је по просечној плати од 332,68 долара одмах испод Србије, а онда следе Гана, Кенија, Руанда, Тунис, Того, Нигерија, Сомалија, Уганда, Египат, Сенегал и Мали.
Према речима лидера синдиката Слога Жељка Веселиновића показало се да заостали трећи свет у џунгли, пустињи и прашуми живи боље него у Србији.
Терет пореза и бирократије
Драгољуб Рајић указује да смо по економском стању на нивоу средње развијених земаља Африке у којима владају безакоње и корупција, те да треба хитно испитати концепцију развоја економије у Србији.
– Привредници годинама траже промене у економском систему и другачији приступ развоју у којем ће се дати већи простор њиховим идејама и образованим и креативним појединцима – казао је Рајић, истичући и императив укидања парафискалних намета и смањење бирократије.
– За ову сурову реалност наши грађани не знају, јер су медији под контролом власти. Тако свакодневно од премијера чују фингирану статистику, лажи и обмане о бољем животу. Ако се показало да живимо горе од већине афричких народа, колико смо онда иза Европе чији смо географски део. Прича нам се како смо претекли Грке, а истина је да су испред нас и Црна Гора и БиХ – коментарише овај синдикални вођа за “Вести”.
Урнисали нас ратови и власт
Србија је, дакле, пала на нижи афрички ниво, тумачи статистику економски експерт Мирослав Прокопијевић. Показује се, како каже, да се Африка развија и има пристојну стопу раста, док Србија стагнира.
Туга, јад и чемер
Драгољуб Рајић изнео је да већина афричких земаља с већим платама од српских мора да увози основне животне намирнице, док Србија има и за извоз. Жељко Веселиновић истиче да је српска стварност дефинисана малим платама и високим ценама.
– На Западу цене многих намирница су исте као код нас, а наши производи су јефтинији у комшијским земљама, што показује колико се зарађује на нашем народу. Ми смо туга, јад и чемер и још дубље тонемо – оценио је Веселиновић.
– Југославија је 1961. имала дупло веће плате од Тајвана и Сингапура, а ако погледамо актуелну статистику, видећемо колико су данас испред нас – навео је Прокопијевић за “Вести”, додајући да су ратови и неспретне српске власти од 2000. године довели до поразних резултата за Србију.
Д. Декић – Вести
Изгледа да је боље бити мајмун у Африци, него Србин у Србији, јер видим да њихови мајмуни горе живе у изобиљу хране, док ми, живимо у изобиљу проблема, које нам свакодневно пред нас просипа препаметна власт.
Да ли смо ми то гори и глупљи мајмуни од оних горе, афричких?