Гориво у Србији наставило је да поскупљује и после нове године у просеку за по пола динара до динар сваке недеље. Разлог поскупљења је, с једне стране, скок цене сирове нафте на берзама, а с друге пад вредности динара у односу на евро и долар.
Највише је поскупео супердизел за десетак динара и на појединим пумпама кошта до 155 динара, док је безоловни бензин, који возачи све чешће купују, скупљи за више од шест динара и литар кошта око 149 динара.
Цена се, међутим, разликује код пумпи на ауто-путу и оних који су у мањим местима и где нема толике конкуренције па се тамо точи још скупље. На пумпама Лукоила европремијум је јуче примера ради, продаван по цени од 141,8 динара, ектоплус 145,9, ектодизел 152,6, евродизел 148,5, ауто-гас за 75,9 динара.
Томислав Мићовић, секретар Удружења нафтних компанија Србије, каже да се гориво по овим, али и вишим ценама продавало и прошле и претпрошле године, што је доказ више да ова ванредна ситуација није драстично утицала на поскупљење. И заиста у фебруару 2015. године просечна цена литра бензина износила је 142,86 динара, евродизела 148,9 динара у просеку, а ТНГ-а 75,21 динар.
– Цена горива је ових дана већа и због чињенице да су Дунав и Сава и даље под ледом, па нема речног превоза. То значи, да гориво на већину пумпи у Србији стиже или цистернама или железницом, што је скупље од превоза баржама. С обзиром на то срећа је што гориво није још скупље – каже Томислав Мићовић, секретар Удружења нафтних компанија Србије.
Најважније је, додаје, да несташице горива за сада нема. Чињеница је да су резерве које су пумпе имале на измаку, али се компаније сналазе па довозе бензин и дизел из Мађарске или Бугарске. Већина пумпи гориво поново узима код Нафтне индустрије Србије, односно, преузимају га у Рафинерији Панчево, тако да свих деривата има довољно.
Он подсећа да се иначе, више од 30 одсто дизела, нешто више од половине ТНГ-а и око 10 процената бензина који се потроши у Србији у току једне године довози из земаља у окружењу, а ако се изузме мањи део горива који се допрема железницом, све остало се до наших речних терминала транспортује Дунавом.
Тренутно предузимају све да одрже снабдевеност тржишта на нормалном нивоу и потрошачи не би требало да осете да се било шта необично дешава. Срећа је што је у јануару потрошња најмања у поређењу с остатком године, али уколико овакво стање буде потрајало и уколико алтернативни видови транспорта буду угрожени, постоји могућност активирања горива из обавезних резерви које је Србија почела да формира пре више од годину дана.
Треба рачунати и на то да ће након отпочињања пловидбе Дунавом, бити потребно око десет дана да гориво из увоза дође до наших бензинских станица.
У НИС-у, кажу, да су упркос неповољним временским приликама и вишедневним ниским температурама, као одговорна компанија којој су потрошачи на првом месту, обезбедили залихе горива у количинама довољним да се подмире потребе тржишта на дужи временски период.
Нафтни деривати из Рафинерије нафте Панчево испоручују се нормално и снабдевање тржишта није угрожено.
Упоређујући цене дизела код нас и у окружењу јасно се види да је просечна цена око једног евра за литар. Најјефтинији је у Македонији 0,87 евра, а најскупљи у Албанији 1,25 евра. Јефтиније него у Србији продаје се и у БиХ 1,01 евро, па није чудо што прекогранични шверц поново цвета.
Разлике у ценама дизела и бензина у појединим земљама резултат су различитог опорезивања и субвенционисања горива. Све земље купују нафту на међународним тржиштима по истим ценама, али намећу различите порезе. Стога је малопродајна цена дизела различита.
Просечна цена бензина је око 1,1 до 1,2 евра. Најјефтинији је у БиХ и литар кошта 0,95 евра, Бугарској 1,04. У Хрватској је бензин најскупљи и сипа се за 1,32 евра.
Добра вест је што су цене нафте јуче биле у мањем паду услед повећања производње на бушотинама у САД и чињенице да су чланице ОПЕК-а на путу да испуне договор постигнут прошлог месеца са другим земљама о смањењу производње.
Чланице ОПЕК-а и земаља које нису део нафтног картела након састанка у Бечу саопштиле су да је од скоро 1,8 милиона барела нафте дневно, колико је договорено да се скине са тржишта, већ уклоњено 1,5 милиона барела дневно.
У Лондону је цена сирове нафте брент из Северног мања за 43 цента и сада је 55,06 долара по барелу, док је у Њујорку цена светле сирове нафте пала за 63 цента и сада износи 52,59 долара по барелу.
Аутор: Јасна Петровић-Стојановић, Политика.рс