Економија

Србија: Гробље ауто-кршева које возимо јер нема се пара за боље и новије

Београд — Министар за заштиту животне средине Горан Триван каже да ће истрајати у инцијативи да се у Србију забрани увоз половних аутомобила чији је еко-стандард евро 3.

Возни парк Србије описао је као европско гробље старих аутомобила који загађују ваздух и оценио да би држава требало да даје подстицаје за куповину аутомобила на хибридни погон.

Он је данас на Београдском сајму аутомобила, приликом доделе награде Тојоти за најбољи еколошки ауто у Србији, нагласио да уз грејање зими и производњу електричне енергије из угља, саобраћај најозбиљније доприноси загађењу ваздуха.

Пчеларима коначно чист пут до купца, Брнабићева у будућој фабрици
Процена је Светске здравствене организације да у Србији годишње умре 6.500 грађана од последица загађења ваздуха.

Триван је подсетио да је у Србији више од половине возила старије од 10 година и да су она најчешће с великом емисијом загађујућих материја у ваздух, па је најавио да ће наставити са инцијативом да се забрани увоз таквих аутомобила.

„Отпора има, али аргументи ће бити неумољиви. Kолико ми тога увозимо и у шта се ми заправо претварамо, јер што се мене тиче, ми смо европско гробље, заједно с Бугарском, најгорих аутомобила што се тиче издувних гасова. Ја се не слажем да се то настави, и нећу одустати од разговора на ову тему, докле год не нађемо решење да се то спречи“, рекао је Триван.

Он је рекао да ће „држава морати да се дозове памети и да да олакшице за електричне и хибридне аутомобиле, чега у овогодишњем буџету нема, али је оценио да је за следећу годину то могуће.

У Европи је више од милион електричних возила, а како Триван каже, не постоји ниједан разлог да их у Србији не буде више од садашњих 250.

Да у Србији треба променити свест нагласио је директор Агенције за заштиту животне средине Филип Радовић, који је приметио да је „аутомобилизам изменио цивилизацију, а да је сада време да екологија измени аутомобилизам“.

Он је изнео податак да се у Србији годишње испусти у ваздух 150.000 тона као последица сагоревања фосилних горива у возилима.

„Материјалне могућности нису такве да сада сви можемо да купимо еколошки одговоран ауто, а промена свести је битна како би наш човек уместо дизел БМW-а или ‘мерцедеса’ старог десет година купио мањи ауто који је еколошки одговоран“, рекао је Радовић.

Он је подсетио да није до Министарства заштите животне средине да донесе забрану увоза, али јесте на њему да покрене разговоре.

Радовић је најавио да ће се убудуће залагати да „еколошка такса која се плаћа на возила буде сразмерна еколошком импакту возила на животну средину“.

Председник жирија Душан Стокић, из ПKС, објаснио је да је „тојота корола 1,8 хибрид“ изабрана за нај-еко ауто у Србији уз поштовање успостављених методологија и критеријума међу којима су потрошња, емисија штетних материја, могућности рециклаже аутомобила пошто му истекне век трајања, као и уградња делова од већ рециклираних материјала у нове аутомобиле.

Тојота је награду добила у конкуренцији 12 аутомобила овог типа на српском тржишту, а директор компаније Тојота Србија Роберт Лукић подсетио је да та компанија развија хибриде од 1997. године и да је до сада продала у свету више од 10 милиона оваквих возила и додао да је и Србији свест порасла јер их је продато преко 200.

На манифестацији коју је организовао Метро маркет с партнерима посебно признање за промоцију теме урбане мобилности добила је Стална конференција градова и општина за спровођење акције „Дан без аутомобила“.

Танјуг

фото: Мондо

Оцените текст

0 / 5

Your page rank:

Један коментар

  1. Totalne gluposti, USA je najveci zagadjivac na svetu i bas ih briga da prstom mrdnu i smanje zagadjivanje okoline a meni neko prica o tome da 6-7 miliona ljudi u Srbiji zagadjuje vazduh!? Pa dva puta vise od tog broja zivi u samo jednom od vecih gradova na svetu! Sta mi zagadjujemo i s kojim uticajem? Price za malu decu, pogotovo zagadjenje lozenjem drva i uglja po domacinstvima(!?) koje postoji ali je procentualno zanemarljivo u smislu uticaja na prirodu iz vise razloga i u poredjenju sa npr sumskim pozarima kao prirodnim
    pojavama.Ne, kod nas je UVEK u pitanju neko lobiranje iz interesa. I uvek obrnuto , umesto da se radi na ekonomiji i povecanju plata, mi „zivimo“ od stranih investicija (ko jos na tome gradi ekonomiju i ko se tako razvijo,koja drzava???) i onda siromasnom narodu neko prica o ekologiji,shvatate apsurd? Niko meni nebi trebao da prica o ekoloskim vozilima,nismo mi ludi,dajte nam po2-3 hiljade evra plate pa cemo sami bez icijeg nagovora da kupujemo nova vozila a ne da me neko globi ekoloskim taksama jer sam prinudjen da vozim auto 2003 godiste!

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

Back to top button
Close

Детектовали смо Адблокер!

Поштовани, рекламе су једини начин финансирања нашег сајта те вас молимо да угасите адблокер на нашем сајту како би нам тако помогли да наставимо да објављујемо још боље и квалитетније вести без цензуре и длаке на језику. Хвала на разумевању!