Према подацима Министарства просвете, у Србији је прошле године било 1.000 нестручних наставника и они су учили око 27.000 основаца, пишу данас „Вечерње новости“.
Да би решили проблем недостатка стручних наставника појединих предмета, Министраство спрема конкурс за стипендирање студената друге и треће године физике, математике, информатике, српског, енглеског и немачког језика и књижевности који су заинтересовани да након студија раде у школи.
Како се наводи, Министарство просвете жели да кроз стипендије од 12.000 динара месечно укаже студентима на значај наставничке професије.
Лист пише да наведене предмете у неким школама предају просветари који немају потребно образовање прописано правилницима.
Према подацима Министарства просвете, има 457 нестручних наставника математике, 239 физике, 109 наставника информатике, 133 наставника немачког и 48 енглеског језика.
Најлошија ситуација била је у Зрењанину, а најбоља у Крагујевцу, пишу „Новости“.
Прецизни подаци, како се наводи, биће доступни када се успостави јединствен информациони систем у просвети.
– Министарство је ради потпунијег сагледавања овог проблема затражило податке од школа о наставницима који предају те предмете, а који по важећем правилнику немају потребне квалификације. Иако су то углавном наставнци који су ангажовани на одређено време и који су често на замени у основним школама намера нам је да сагледамо све аспекте и да почетком наредне године организујемо прве обуке, тј. кратке циклусе у сарадњи са матичним факултетима и универзитетима и то из области математике и физике за које према првим подацима постоји највећа потреба – кажу саговорници листа из Министарства.
Вестионлајн, Танјуг
Можда би разлоге за недостатак кадра требало тражити у понижавајућем и обесправљеном положају наставног кадра. У томе да су европски нспредни шлихтери без дана сопственог радног стажа укинули васпитну улогу наставника и школе, а ђацима ДОЗВОЛИЛИ пребијање наставника.