У просеку петнаест до двадесет одсто поскупели су производи од брашна. Векну хлеба уместо 40, Врањанци и Бујановчани плаћају 45 до 60 динара
Предузеће које хлебом снабдевају 60 одсто тржишта у Зрењанину, а производи и брашно, повећало је цене за 15 одсто.
„Основни разлози за поскупљење хлеба су зато што је дошло до промена на тржишту пшенице, самим тим је брашно поскупело као наша основна сировина и у складу са тим ми смо повећали цене“, каже Срђан Брцански, директор маркетинга и развоја у компанији „Дон дон“ у Зрењанину.
У неким већим млиновима килограм брашна продају за 20 и више динара, а у векни белог хлеба од 500 грама, има, како тврде пекари, 400 грама брашна, 150 грама воде, а остало су квасац, со и адитиви.
„Хлеб је поскупео за пет динара зато што је поскупело брашно, такође и пециво. Пециво је поскупело за десет динара, због поскупљења брашна и осталих материјала, сировина“, каже Марко Стојковић, шеф производње у пекари у Врању и додаје да ће се цене зауставити на том нивоу.
У просеку петнаест до двадесет одсто поскупели су производи од брашна. Векну хлеба уместо 40, Врањанци и Бујановчани плаћају 45 до 60 динара.
У Унији пекара у Нишу сматрају да је ово поскупљење оправдано.
„Ово је борба за опстанак индустријских пекара које производе најјефтинији хлеб. Ми се трудимо и учинићемо све да они опстану, јер нећемо имати јефтинији хлеб. У случају да струја поскупи, као што је најављено, плашим се да цена хлеба може бити чак и до седамдесет динара“, каже Братислав Вукадиновић из Уније пекара у Нишу.
Линеарно за пет до двадесет динара поскупела су и пецива. Бурек сада кошта 140 динара, 20 више него пре неколико дана.
Опрема: Стање ствари