Прилозима верника-муслимана из Луксембурга, Немачке, Шведске, САД, Аустралије и других делова света, у селу Делимеђе на Пештеру, општина Тутин, подигнута је џамија са исламским центром чија су два два минарета висока по 77,5 метара, највиша на Балкану и Европи, а међу највишима и у свету.
Поређења ради, највиши минарет у западној Европи је минарет Фитја џамије у Стокхолму висок “само” 32 метра, минарет новосаграђене џамије Срце Чеченије у Грозном висок је 62 метра, а минарет Кутуб-џамије у Њу Делхију 72,5 метара.
Примат Делимеђа у свету угрожава само џамија краља Хасана Другог У Казабланки (Мароко) чији је минарет висок 210 метара. Амбиције да “победи” Мароко има Иран јер је у Техерану започета џамија чији ће минарет бити висок 230 метара.
Минарет у Делимеђу пројектовао је и руководио радовима архитекта Миралем Крушко из Маглаја, искусни грађевинар који је радио по Хрватској. Са 230 изграђених минарета, овај данас 76-годишњак, власник грађевинске фирме из околине Зенице, светски је рекордер.
Мада је у изградњу џамије у Делимеђу уложено више од милион евра, она још није комплетно завршена јер је планирано да буде велики исламски центар а низом пратећих садржаја, али се у њој одржавају молитве.
[quote]
Виши и од Храма Светог Саве у Београду
Храм Светог Саве у Београду висок је 70 метара, а с крстом 82 метра. Највиша католичка богомоља црква Безгрешне Девице Марије у Бачкој Тополи висока је 72,6 метара, а црква Име Маријано у Новом Саду 72 метра.
[/quote]
Село Делимеђе има 88 домаћинстава и око 300 становника, мештани су углавном сиромашни и живе од сточарства. Око овог села је још десетине других села која такође имају своје џамије. Џамију у Делимеђу тешко је напунити јер се број Пештераца стално смањује због сеоба и одласка у иностранство.
Како су нам рекли житељи Делимеђа, неки од најиздашнијих донатора никада нису крочили у ово село, а некима који су били носиоци идеје о градњи огромне џамије деца, рођена у Европи, никада нису дошла да се помоле Богу у велелепној џамији, нити да бар виде како изгледа.
Ипак, житељи Делимеђа верују да ће на Пештеру бити више младог света и верника и да ће доћи дани кад ће се џамија напунити.
Д. Н. Петровић – Вести | фото: Д. Н. Петровић
Православан Балкан нетреба свејерес и њихова знамења.
Боље да гледају где то могу да ураде, али никада на Балкану.
Боље да им се искрено напише и каже шта МНОГОСТРАДАЛНИ НАПАЋЕНИ ПРАВОСЛАВНИ СРБСКИ НАРОД мисли и ради ИСТИНЕ ради.
Жали Боже свих оних који су гинули вековима за Србију. Добро је што не могу да виде за шта су се борили. Трагедија…
Ko kaže da mi nemamo kosmodrom?
Nadanm se da ce vucic i dacic biti na otvaranju
Divne rakete!!! Kako li samo mogu lahko da polete i dignu se u nebeske visine.
Što viši minaret – to bliži Alahu… a isto je tako i kod nas pravoslavaca… stremiti što više u visinu prema nebu, i što više vernicima u dubinu prema džepu…. :))
Ja bih ove sto su izgradile dzamiju rado pomogao da se sto pre nadju sa alahom..
Провокација!!!
Baterija topova PLOTUN PALIIII !!!