КОРИСНИЦИ у Србији, али и на целом Балкану, у поређењу с другим европским земљама подложнији су нападима хакера. Слабости софтвера представљају главни разлог због којег интернет-корисници бивају заражени. Што је јача софтверска пиратерија у неком региону, то су интернет-корисници рањивији. Ово се догађа зато што ажурирања, посебно безбедносна, нису инсталирана у одговарајућем временском периоду или нису чак уопште инсталирана, што оставља бројне опције за нападе хакера.
Овако за “Новости” види безбедносну ситуацију у Србији Стефан Танасе, виши истраживач безбедности компаније “Касперски лаб” и истиче да су на мети хакера у нашој земљи практично све компаније.
– ЛАКШЕ је одговорити “које компаније нису на мети напада”, јер је таквих занемарљив број. Данас свако може бити нападнут, директно или индиректно. Банке и други финансијски оператери, као што су компаније које се баве кредитним картицама, под сталним су нападима сајбер криминалаца. Исто тако, сајбер шпијунске групе ће увек бити заинтересоване да пробију владине мреже и дођу до информација. Оно што највише забрињава је чињеница да свако, чак и трећа страна, незнатно повезана са метом, може постати колатерална жртва сајбер криминала или сајбер шпијунаже. Ово је јасно приказано током анализирања “Даркхотел” кампање сајбер шпијунаже, где су хотелске мреже широм света, укључујући и Србију, заражене “малвером” који је омогућавао нападачима да прате и нападају изабране мете док су путовале по свету – објашњава Танасе.
Србија је једна и од земаља са највећим ризиком на свету када су у питању заражени телефони. Ово је посебно значајно данас када смарт телефони садрже све више приватних информација о нашим животима. Већи број ових зараза погађа андроид еко-системе, које употребљавају и пословни и приватни корисници.
КАКО СЕ ЗАШТИТИТИ
ПОСТОЈИ неколико добрих трикова за заштиту, како за приватне, тако и за пословне кориснике, подсећа Драган Мартиновић: – Направите back up копије фајлова, како не бисте имали проблем са блокирањем и падом систем, редовно ажурирајте јаке лозинке, укључујући и оне на преносивим уређајима, као што су таблети и паметни телефони и посветите пажњу финансијским трансакцијама са тачке гледишта сајбер безбедности.
– ПРЕМА “Касперски” статистици за 2014, 1,23 одсто мобилних апликација инсталираних на телефоне у Србији било је заражено. Иако проценат можда делује мали, заправо није тако. То значи да је више од једног процента апликација заражено, што ставља Србију на 6. место међу земљама у свету по ризику од добијања неке заразе на телефону – наглашава наш саговорник.
Поставља се питање и каква је ситуација са заштитом малих и средњих предузећа, с обзиром на то да она имају велику улогу у српској економији – скоро 71 одсто запослених и 54 одсто додатне вредности. Њих 98,7 одсто користи компјутере и интернет у свом послу.
– ВИШЕ од 30 одсто случајева повреде безбедности догодило се у компанијама са 100 или мање запослених. Мала и средња предузећа су лаке мете за сајбер криминалце, јер постоје слабе мере безбедности због мањка знања, буџета и мање су шансе да ће лопови бити ухваћени. Последице напада су разне: може доћи до губитка новца, података, угледа, корисничких података, финансијских информација, чак и до прекида пословања због сајбер претњи. Само један безбедносни инцидент може да прерасте у финансијску катастрофу – упозорава Драган Мартиновић, директор за регион источне Европе компаније “Касперски лаб”.
Истраживања показују да безбедносни губици од напада у Европи достижу и 55.000 долара, што често представља крај за малу компанију. Велике корпорације лакше ће поднети и милионске губитке.
– Зато стално апелујемо да српске фирме обрате већу пажњу на овај проблем и заштите своје пословање. Чини ми се да многе наше фирме нису свесне опасности. Наша компанија је управо лансирала ново Kaspеrsky Security решење за мале канцеларије. Оно комбинује једноставност инсталације, што је карактеристика производа за крајње кориснике, као и богату палету бесплатних професионалних модула које се иначе налазе у професионалним окружењима – истиче наш саговорник.
Оваква безбедносна решења повећавају заштиту од свих познатих, непознатих и унапређених претњи, са cloud конзолом може се лако приступити и контролисати безбедност с било које локације, систем лозинки је неупоредиво сигурнији, а ту је и заштита онлајн пословне и личне трансакције од финансијских превара.
Новости