Чланица Савета за борбу против корупције Јелисавета Василић изјавила је да “након осам година ниједан извештај тела ЕУ која се баве темом корупције није био позитиван, напротив, у свим документима ЕУ констатује се да је Србија једна од најкорумпиранијих земаља у Европи, са чим се слаже и Савет”.
Она је у ауторском тексту за “Данас” навела да је Савет, за ових осам година, урадио више од 40 извештаја.
– У сваком је издато више препорука, међутим власт није извршила ниједну, као што није извршила ни препоруке дате од стране ЕУ, на основу чега Савет закључује да код нас нема борбе против корупције и да, ако се овако настави, Србија не може изаћи из оквира једне од најкорумпиранијих земаља у Европи – написала је Василић.
Она је навела да је Савет утврдио да се у Србији процесуира ситна корупција дата у виду мита појединцима (лекарима, професорима, итд.) у малим износима, али да се случајеви велике корупције са енормним износима не утврђују, нити процесуирају, јер у њима учествују политичари који стварају систем који омогућава корупцију.
Василић наводи да “у омогућавању корупције учествују све три гране власти”.
– Законодавна власт доноси законе који у себи садрже коруптивне, нејасне и непотпуне одредбе, извршна власт примењује и прилагођава законе политичарима, члановима њихових породица, пријатељима и свим другим моћницима из власти и владајућих партија и на крају је правосудна власт, која се бира од стране политичара, која није самостална и независна, која нема органе гоњења, јер полиција и тужилаштво као органи гоњења раде само оно за шта добију налог од власти – оценила је она.
Василић је поводом информација о пословима мужа министарке правде навела да министарка са мужем остварује заједничку тековину и без обзира што није повезана са његовом фирмом, “она има везе са својим мужем којем даје информације и врши утицаје на министарства са којима је њен муж био у пословним односима”.
– Министарки се не може веровати на часну реч да се њен муж није користио њеним информацијама и утицајем да би остварио 27 милиона евра, само три милиона евра у априлу – оценила је чланица Савета.
Василић је написала и да Савет сматра да је у “случају Kрушик”, из чињенице добијања дозволе и набавке оружја од државне фирме по привилегованим ценама, остварен политички утицај, “што представља корупцију информацијама и утицајем која мора бити санкционисана”.
Бета