Економија

Србија је највећи економски болесник Европе

“Лоше вести настављају да стижу из Србије са извештајем Светске банке, која је снизила своју процену привредног раста за земљу најгорег економског учинка у 2012. години”, овако је амерички бизнис медиј “Економист” описао прогнозе и стање Србије виђено очима страних банкара и економиста.

Овај лист наводи и да је незапосленост наставила да расте достижући 26,2 одсто популације, са 170.000 изгубљених радних места у 2012. години, као и да инфлација прелази у двоцифрену, праћена скоковима цена хране и слабљењем динара. “Приливи директних страних инвестиција су пресушили јер инвеститори ‘одлепршали’ из економских недаћа у Србији”, пише “Економист” и наводи неколико разлога лошег учинка наше земље у економском смислу: “Као и све земље, и Србија је погођена рецесијом, која је погодила целу еврозону.

Заједно са земљама из региона Србија се суочила са последицама јаког зимског невремена, што је додатно негативно утицало на економске активности у земљи. Широм региона суша је имала погубан утицај на пољопривредну производњу. Заједно са осталима и Србија је била тешко погођена растом цена хране на светским берзама.”

 Посебан акценат стављен је и на промену власти, то јест овогодишње изборе у Србији.

“Избори су утицали на фискалну релаксацију у 2011. години, због чега се нова влада суочила са дефицитом већим од 11 одсто БДП-а. Уследиле су корекције буџета у смеру депресијације потрошње. Стопа незапослености је међу највећим у региону, пошто је неумољиво порасла за 13,3 одсто од марта 2008. године и то је задржало домаћу потрошњу на дну”, објашњава овај медиј и додаје да је српска влада предвидела привредни раст од 2,5 одсто за 2012. годину, базирајући га пре свега на “Фијату” из Крагујевца. Поред тога, светла тачка за Србију је и очекивање побољшања стања у пољопривреди.

– Међутим, суморна перспектива за еврозону за наредну годину не слути на добро када је у питању раст тражње на главним извозним тржиштима Србије. Уколико влада потпише нови аранжман са ММФ-ом, то ће значити притисак за земљу да истраје у финансијској консолидацији и структурним реформама, од којих ће оба имати негативан утицај на запошљавање и домаћу потрошњу – предвиђа овај пословни сајт.

 

Ало

Оцените текст

0 / 5

Your page rank:

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

Back to top button
Close

Детектовали смо Адблокер!

Поштовани, рекламе су једини начин финансирања нашег сајта те вас молимо да угасите адблокер на нашем сајту како би нам тако помогли да наставимо да објављујемо још боље и квалитетније вести без цензуре и длаке на језику. Хвала на разумевању!