Србија је у 2019. више него удвостручила увоз хлеба и пекарских производа, па је увезено 6.000 тона „свежег“ хлеба, пецива и тоста у вредности од 6,8 милиона евра, објавио је данас лист „Политика“.
Годину дана раније, 2018. године, увоз је вредео 3,1 милион евра, а како „Политика“ незванично сазнаје, векне су највише стизале из Румуније, Немачке, Бугарске, па и Хрватске у којој је од уласка у ЕУ увоз хлеба знатно повећан.
„Звучи невероватно, јер већини потрошача није познато да им трговци и пекари увелико продају врућ хлеб и пециво који су на наше тржиште стигли у шлеперима претходно припремљени и замрзнути некада и хиљадама километара далеко“, наводи „Политика“.
Лист преноси да се увозно пециво пред очима купаца само „допече“, углавном у трговинским и пекарским ланцима и продају као свеже.
У свету, како је објашњено, „парбејкинг“, како се назива ова техника припремања хлеба и пецива (делимично печени, а онда брзо замрзнути спремни за транспорт) све више замењује традиционално пекарство.
Трговци на овај начин смањују се трошкови производње, јер у сваком тренутку могу да испоруче хлеб и пециво једнаког квалитета и више им нису потребни висококвалификовани пекари, јер сваки запослени може да готово припремљене производе испече и постави на полице.
Бета
Па наравно да је увезла. Јер нама не треба ни Војводина, ни ПКБ, ни Косово, ни бање, ни домаће фабрике, ни домаћа пољопривреда. Ми у ствари живимо од дугова које праве они који планирају бекство кад дође крај њиховој владавини.