– Ми смо једина земља која враћа имовину фолксдојчерима. У бази података припадника окупационих јединица, према списку Војног архива, има 28.952 имена, али недостају подаци из Бачке и Срема. Од тога је око 27.000 Немаца. До сада смо нашли 159 имена са списка за која је тражен повраћај а на то немају право, али бројке нису коначне – каже Секулић.
Према подацима Агенције, наследници овдашње немачке мањине који данас живе у Аустрији поднели су 545 захтева и траже 1.850 хектара пољопривредног земљишта. Потомци оних који живе у Немачкој поднели су 567 захтеца и траже враћање 1.823 хектара њива. У Немачком удружењу „Адам Беренц“ тврде да је то мало и да је само преко новосадске адвокатске канцеларије „Божић“ отишло 2.000 захтева.
Према речима Антона Бека, председника сомборског Удружења Немаца „Герхард“, домаћи Немци поседовали су више од половине плодне земље у Војводини, циглане, кудељаре, млинове, апатинску, зрењаниснку пивару…
Зрењанин: Захтеви за реституцију се одбијају припадницима окупационих снага.
Он додаје да има и оних који хоће да докажу да њихови родитељи и преци никоме нису нанели зло. Они покрећу поступке рехабилитације и реституције:
– Немци су одавде најкрвавије протерани. Они који су нешто згрешили отишли су са немачком војском. Остали су обични цивили, који су завршили у логорима у Бачком Јарку, Книћанину, Гакову и Крушевљу. У сваком од њих било је 7.000-12.000 људи, а међу њима много деце и старих.
Председник Немачког удружења „Адам Беренц“ Борис Машић каже да је пре Другог светског рата овде живело око пола милиона Немаца (350.000 у Војводини). Око 250.000 их је завршило у логорима, а њих 60.000-90.000 је тамо умрло:
– Данас у Војводини има 1.000-2.000 Немаца. Мање од три одсто имовине биће враћено. Добро је што је Србија једина која враћа некретнине људима који нису њени држављани, али није добро то што враћа мало и споро, па је велики број подносилаца захтева за пет година преминуо.
Публициста Душан Ковачев има другачије виђење. Подсећа да је судбина немачке мањине у целој источној Европи решена споразумом великих сила, после чега се они исељавају у Немачку. Од оних који су завршили у 22 домаћа логора, по службеној процени Озне, иза жице је умрло 9.680 људи.
– Циљ је био да се избегне неконтролисана освета и да им се сачувају животи. У логорима је било глади, баш као и у остатку земље, и продрла је освета, али она није била систематска, нити са умишљајем. Није било ни етничког чишћења, ни геноцида – тврди Ковачев.
После рата, каже, влада Конрада Аденауера условила је економске споразуме са Југославијом исељавањем Немаца:
ВРАЋЕНЕ ЗГРАДЕ И ЊИВЕ
АГЕНЦИЈА је до сада вратила аустријским држављанима 13 пословних простора, два стана и три зграде, 891 квадрат грађевинског земљишта, 275 хектара пољопривредног и 0,25 хектaра шума. Немачким држављанима је враћено 28 пословних простора, три стана и седам зграда, као и 155 хектарa ораница.
В. ЦРЊАНСКИ СПАСОЈЕВИЋ, Новости.рс
“ – Брозов режим није протерао Швабе, већ су они репатрирани, а имовина им је конфискована на основу уговора сила победница. Немачка се обавезала да ће им надокнадити штету.“
Ако је то тако, зашто им се онда то враћа?
Је ли то неко некоме, или тетки Меркел хоће да буде добар, наравно на рачун Србије?
Шта све нећемо доживити од ових издајника, олоши ?
Мајку вам олошку кажете да Србија неће тражити ратну
одштету од Немачке за 1, 2 св. рат и рат 1999 а враћате
окупатору имовину … Мајку вам јебем, олошку!
Folksdojčeri nemaju pravo na ratnu odštetu od Srbije, pročitajte zašto:
http://anti-censura.com/dragan-radovic-folksdojceri-i-ratna-odsteta/