Чланица Савета за борбу против корупције Јелисавета Василић навела је да ниједан извештај тела Европске уније (ЕУ) која се баве корупцијом није био позитиван кад је реч о Србији.
“Напротив, у свим документима ЕУ констатује се да је Србија једна од најкорумпиранијих земаља у Европи, са чиме се у потпуности слаже и Савет”, написала је Василић у листу Данас.
Она је додала да је Савет за осам година урадио 40 извештаја у којима је дато више препорука, али да власт није извршила ниједну, као ни оне препоруке које је дала ЕУ.
Савет на основу тога закључује да у Србији нема бробе против корупције, додала је Василић.
“Савет је из обрађених случајева утврдио да се код нас процесуира ситна корупција, али не и случајеве велике системске корупције јер у њима учествују политичари који стварају систем који омогућава корупцију”, каже она.
Према њеним речима, у омогућавању корупције учествују све три гране власти.
“Законодавна доноси законе који у себи садрже коруптивне, нејасне и непотупне одредбе, извршна власт примењује и прилагођава законе политичарима, члановима њихових породица, пријатељима и свим другим моћницима из власти и владајућих партија. На крају, правосудна власт, која се бира од стране политичара, која није самостална и независна и која нема органе гоњења”, навела је она.
Василићје оценила и да “држава нема самосталан и независан Уставни суд”.
Kако основне разлоге и области због које утичу наомогућавање корупције, Василић је навела невладавину права, непостојање слободних и независних институција, нарочито ограна правосуђа и медија, непостојање контроле на свим нивоима власти, партијско запошљавање…
Danas.rs