Ратко Марковић: Све подлеже променама, али док важи овај Устав он се мора поштовати.– Слободан Самарџић: Како би било да неко сада измени уставну одредбу о избору председника, па да Томислав Николић оде са тог места због накнадне измене Устава.– Зоран Ивошевић: Ми смо већ релативизовали наш Устав чим смо пристали на заједницу српских општина
Сваку рунду бриселских преговора Београда и Приштине пратиле су изјаве наших државних функционера о Уставу Србије, од тога да споразум до кога би се дошло не сме изаћи из његових оквира, до тога да га је живот превазишао и да се морамо држати реалности.
Правници сматрају да се оваквим изјавама релативизује највиши правни акт и истичу да се може покренути процедура за промену Устава. Они сматрају да евентуални споразум са Приштином, као и сваки други, мора бити у складу с Уставом, а онај ко то не поштује треба да сноси законску одговорност.
Председник Србије Томислав Николић изјавио је, уочи јучерашње рунде преговора, да је „датум веома битан”, нагласивши: „И због тог датума нисмо тако тврдоглаво рекли да у Уставу пише тако и тако и не мислимо да од тога одступимо.”
Почетком марта, председник је говорио о Уставу: „Ми, по Уставу, не бисмо смели да препознајемо Косово као некакву специфичну територију изван аутономије, али смо у резолуцији предвидели, рачунајући да ће нам грађани то одобрити кроз промене Устава, зато што су грађани спремни да се тај проблем једном коначно реши.”
Премијер Ивица Дачић је, у ставовима према Уставу, био много јаснији: „Десет година се лагало да је Косово наше, па је то чак озваничено и Уставом.” Премијера су наљутиле неке замерке поводом преговора у Бриселу, па је одбрусио „браниоцима Устава”: „Нека узму Устав под мишку, па нека се прошетају Косовом, ако могу.”
Овакве изјаве штете држави и шаљу лошу поруку грађанима, сматрају правници.
Професор Уставног права Ратко Марковић каже да „није у реду да државни функционери тако говоре о акту на основу којег су дошли на високу државну функцију, а тако не само да крше Устав, већ је то и аморално.” Марковић истиче: „Мислим да ниједан правни акт који буде закључен и потписан у Бриселу, па био он и политички, а који је у супротности са Уставом, не може производити дејство. Уредбе којима је претходна влада озваничила споразуме о КиМ које су потписали Борко Стефановић и Едита Тахири су дубоко противуставне и то је разлог што се Уставни суд о њима не изјашњава.” Професор Марковић каже да ако неко сматра да је овај Устав сметња, треба да га промени: „Све подлеже променама зато што се мења живот, а животним променама прилагођавају се Устав и читаво право, али док важи овај Устав, он се мора поштовати. Па, зар Хашим Тачи треба да нам држи лекције о поштовању Устава?”
Зоран Ивошевић, професор Правног факултета на Универзитету Унион, каже да „поштовање Устава није ствар тврдоглавости, него владавине права.” Ивошевић истиче да албанска страна стално истиче да неће одступити од свог устава, устава државе коју ми не признајемо, а „ови наши лако и весело прелазе преко тога шта наш Устав каже о Косову.” Ивошевић додаје: „Ми смо већ вишеструко релативизовали наш Устав још оног тренутка када смо пристали да се заједница српских општина интегрише у ту квазидржаву. Ако се заједница српских општина интегрише у ту квазидржаву, али не онако како пише у нашем Уставу, који каже да је то интегрални део Србије, онда смо ми издали наш Устав.”
Професор Факултета политичких наука и посланик ДСС-а Слободан Самарџић каже да свако ко крши Устав мора да одговара и додаје: „Према томе немогуће је потписати споразум супротан Уставу, а не одговарати за то.” Он истиче: „Председник Николић би требало да размисли како би било да неко сада измени уставну одредбу о избору председника, па да он одлети са тог места због накнадне измене Устава. Најлакше је изгледа прекршити Устав, нарочито када је Косово у питању.” Самарџић подсећа да ДСС није гласао за платформу, коју је усвојио српски парламент и додаје: „Ово што је српска страна тражила у преговорима 20. марта и 2. априла је знатно мање од платформе, што је апсолутно неприхватљиво као став Србије, а ко то прихвати он крши Устав.” Самарџић каже да не жели унапред да спекулише: „Медији су припремали атмосферу капитулације, а испоставило се да су наши представници два пута одбили заиста катастрофалне предлоге, надам се да ће тако поступити и трећи пут.”
М. Чекеревац
Политика
илустрација: Н. Коцић
Сваки честити Србин може да узме Устав под мишку и да се прошета Косовом. Плашим се да премијер, ако настави овако, неће смети да прошета Србијом ни са Уставом, а ни без њега. А, ако нас је неко лагао, лагао нас је СПС и увукао нас у рат и посвађао са целим светом, а сад нам вади памет. Ах, што се Слоба не дигне?