Србија

Србија кроз призму Стратфора

„Процурели“ документи америчке обавештајне компаније Стратфор о Балкану

„Од посебног значаја је да се прате односи Русије и Србије. Не занима ме да ли две државе имају пријатељску фудбалску утакмицу, али морамо знати и за то“

Аутор: М. Стојановић – Ј. Диковић

Остин, Београд – Унутрашња политика у Србији је веома збуњујућа и због тога желимо да се информишемо о свему што се у тој држави дешава. Рецимо, заокрети и промене воде ка стварању нових коалиција међу српским политичким странкама, наводи се у документу америчке обавештајне компаније Стратфор под називом „Аналитичке смернице: Теме и питања за истраживаче“, који је „процурио“ у јавност преко Викиликса. 

 

Како се истиче у преписци Стратфорових истраживача Марка Приморца и Марка Папића, од посебног значаја је да се прате односи Русије и Србије. „Не занима ме да ли две државе имају пријатељску фудбалску утакмицу, морамо знати и за то. Потребно је да мотримо на сваку енергетску компанију коју купе Руси у овом региону, као и на сваки корак руских лидера / политичара / бизнисмена на Балкану“, пише у документу заправо једном од више милиона Стратфорових поверљивих мејлова, које је Викиликс прошле седмице почео да објављује.

Електронска документација ове приватне компаније из Остина у Тексасу садржи обавештајне информације и поверљиве анализе из свих делова света, па и у вези с простором бивше Југославије.

У одељку „Балкан“, у писму које је Приморац послао Папићу, наводи се да Срби са севера Косова могу „букнути у сваком тренутку, као и Албанци у долини Прешева и муслимани у Санџаку“.

У смерницама истраживачима Стратфора поручује се да су односи Србије са другим земљама у региону проблематични, као и да пажљиво мотре на економске прилике у Србији, Босни и Херцеговини и Хрватској.

Што се тиче безбедносне ситуације на Балкану, у документу се наводи да је она „сложена“, и да се „на оку морају држати проблеми у Босни“.

„Било је показатеља да етничке групе у Босни траже аутономију или ће насиље поново бити на помолу. Главни проблем односи се на размирице Муслимана и Хрвата. Босна је „кључ“ овог региона. Такође, видљиво је повећање неонацистичког насиља, нарочито против Мађара у Војводини, Рома, Срба и других мањина, попут муслиманске, у Хрватској, као и у Бугарској“, пише у Аналитичким смерницама Стратфора.

Како се додаје, организовани криминал мора пажљиво да се прати, а земље на које треба посебно обратити пажњу су Хрватска, са високим организованим криминалом, Македонија, Албанија/Косово, где треба надгледати активности „албанске руље“. „Црна Гора је цела захваћена организованим криминалом, укључујући и владу. Ту је и Босна, у којој је веома висок продор организованог криминала, и то с двоструко важним руским везама“, пише у документу Стратфора.

Када је реч о протестима, нередима и синдикалним активностима, „нису организовани као у Западној Европи, али демонстрације произвођача млека у Бугарској и раднички протести у Босни су главни проблем“. „Имајте у виду да су протести албанских рудара осамдесетих година прошлог века гурнули, на неки начин, регион у конфронтације“, наглашава се у том документу.

Истраживачима се сугерише да посебну пажњу обрате на појаву било каквих „неоубичајених“ акција исламистичких терористичких група у региону, али и на заплене дроге и оружја.

Што се тиче политичких проблема, акценат се ставља на БиХ. „Босна, Босна, Босна. Свака подела у федерацији муслимана и Хрвата може да представља проблем. Ту је и радикализација Републике Српске“, наглашава се у анализи.

У Стратфоровом документу пише да је Бугарска регионални центар проституције, трговине људима и нарко-ланаца. „Организоване криминалне групе су активне и утицајне. Компаније су често на мети уцене и њихова имовина се уништава. Европска комисија је средином јула 2008. замрзла средства у вредности 1,6 милијарди долара намењених Бугарској због веза владе са организованим криминалом, што показује да је корупција и даље присуства и да достиже највише ешалоне власти“, наводи се у Аналитичким смерницама.

Црна Гора цела под организованим криминалом

„Организовани криминал мора да се прати врло пажљиво. Морамо да будно мотримо на сваки догађај на Балкану који је у вези са организованим криминалом. Државе које посебно треба надгледати су Хрватска, јер је у тој земљи висока стопа организованог криминала, Македонија и Албанија/Косово, где посебну пажњу треба обратити на „активности руље“. Црна Гора је цела под организованим криминалом, укључујући и владу. У Босни је све већи продор криминала, где су нарочито важне руске везе“, оцењује америчка обавештајна компанија.

 

Данас

Оцените текст

0 / 5

Your page rank:

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

Back to top button
Close

Детектовали смо Адблокер!

Поштовани, рекламе су једини начин финансирања нашег сајта те вас молимо да угасите адблокер на нашем сајту како би нам тако помогли да наставимо да објављујемо још боље и квалитетније вести без цензуре и длаке на језику. Хвала на разумевању!