Председник Србије Александар Вучић покушао је да нас пискарањем по табли у емисији Срђана Предојевића увери како нам је руски председник Владимир Путин по „пријатељској линији“ обезбедио рекордно ниске цене гаса. Међутим, Србија се, баш због руског председника нашла на самом врху листе земаља које ће струју плаћати најскупље и то у тренутку када је енергетски систем наше државе далеко од стабилног. Сада када је Русија заврнула гас Европи, цене енергената широм континента дивљају, а поглед на цене струје јасан је да се Србија нашла међу земљама с највишим ценама.
Наиме, како је руски гасовод Северни ток 2 још увек је неактиван, а Путинов „Гаспром“ одбија да резервише капацитете за пумпање гаса долази до успона трошкова за куповину природног гаса и све земље, осим Пољске и неких скандинавских земаља, бележе раст цена како гаса, тако и струје која кошта и више од 300 евра по мегават сату (МВх).
Цена гаса је скочила након што је оператор за транспорт гаса „Гаскејд“ саопштио да су почеле резерзне испоруке гаса преко гасовода „Јамал-Европа“ из Немачке у Пољску након што је „Гаспром“ одбио да резервише за данас капацитете за пумпање гаса.
То се директно рефлектовало на тржиште струје, на којима су цене на националним берзама енергената и европској платформи ЕЕX достигле рекордне нивое. Трошкови за сутрашњу испоруку су прешли 400 евра за Француску, Немачку, Холандију, Белгију, Швајцарску, Аустрију, Словенију, Хрватску, Мађарску, Италију и Словачку.
Цена за Србију износи чак 396 евра.
Примарни фактор у скоку цена струје је природни гас. Њему се приписује 80 одсто повећања.
Други, али не и мањи проблем је то што није допуњена довојна количина гаса током летње сезоне у подземним складиштима у Европи.
Искоришћеност капацитета је 1. децембра била 67,5 одсто. Сад је већ испод 60 процената.
Треба напоментути да је се до овог нивоа резерве обично испразне тек у јануару. То значи да би Европа, ако зима буде хладнија него претходне године, скоро потпуно могла да остане без резерви гаса у фебруару или марту.
Судећи по стању на енергетском тржишту, инвеститори су већ урачунали такву могућност. Тако су у великим земљама попут Немачке и Француске цене уговора за испоруку електричне енергије у фебруару веће него за јануар.
Да ли Севени ток 2 може да реши ствар?
Још један гасовод у овако кризној ситацији свакако би био и више него значајан. Али, подсетимо Немачка је у новембру суспендовала одобрење за Северни ток 2.
Немачки енергетски регулатор рекао је тада да ц́е одобрење дати када компанија Северни ток 2 буде регистрована у Шварцајској и када буде пренела имовину и буџет за особље својој немачкој подружници, пише Фокс Бизнис.
„Сертификат за рад Северног тока 2 ће се разматрати тек када оператер буде организован у правном облику у складу са немачким законом“, саопштио је регулатор.
Путин користи ситауцију за политичке манипулације
У тренутку када транзит руског гаса преко гасовода Јамал-Европа ради на са само 4 одсто капацитета, Русија и Гаспром додатно врше притисак на европско тржиште гаса како би унапредили свој пројекат Северни ток 2 и натерали европске земље да потпишу дугорочне гасне споразуме са Гаспромом који гарантују снабдевање по фиксним ценама.
Гасовод Јамал је један од главних путева снабдевања Гаспрома на континенту, поред првог гасовода Северни ток и транзита кроз Украјину.
Гаспром је данас одбио опцију да резервише додатне залихе преко Украјине четврти месец заредом и обезбедио само 22 одсто предложених додатних залиха на рути Јамал, пише МТ.
С обзиром на то да цена гаса по мегават сату за Немачку тренутно износи 331 евро, извесно је да ће нова немачка администрација морати што пре да разреши ово питање.
Нова.рс
Nije baš tako. Ruska cena po dogovoru konstantna za dogovoreni vremenski period, ali po EU zakonima GAZPROM ne može biti distributer jer je proizvođač. Distributeri su firme iz EU, koje nabijaju cene i sebi pune džepove na razlici ruske i prodajne cene. Kako su digli cene na nenormalne nivoe, to niko neće da kupuje gas, pa GASPROM ne zna da li će biti kupaca , a mora da rezerviše gasovod i plati transport. Naravno da dok je situacija takva GAZPROM neće da šalje i da plaća, bez garancija oprodaji i povratku para. Rezultat je situacija koju imamo. Srećom po nas turski tok radi, jer nam cenu ne određuje EU.