Србија је по индексу перцепције корупције на 96. месту од 180 земаља и територија, са индексом 38, забележеним другу годину заредом, што су уједно и њене најниже досадашње оцене, показао је Глобални индекс перцепције корупције 2021 који је објавила организација Транспаренси интернешнал (Transparency International, TI).
Земља се више не сматра демократијом већ хибридним режимом и влада је постала озлоглашена по јаком утицају на медије, узнемиравању независних критичара и држању нефер избора, наводи се у извештају.
Недостатак транспаретности владе око главних страних инвестиција изазива распрострањену забринутост, што се одражава на недавни талас јавних протеста против спорног пројекта истраживања литијума.
Покрет на нивоу земље приморао је председника и његову владајућу Српску напредну странку да измени закон о референдумима и повуче законе који би олакшали држави да експроприше земљу.
Указује се да је широм Западног Балкана и у Турској, која има индекс 38, концентрација власти у рукама аутократских вођа и њихових партија подривала је судску независност што помаже да се одржи то заробљавање државе.
Наводи се да су широм региона источне Европе и централне Азије ауторитарне владе шпијунирале, застрашивале и нападале активисте, новинаре, опозиционе вође и обичне грађане.
Само три земље у региону имају индекс изнад глобалног просека од 43, а то су Грузија са 55, Јерменија са 49 и Црна Гора са 46.
Владе овог региона, наводи се, користиле су ковид-19 као претекст да даље сузбију критичне гласове, усвајале су рестриктивне законе, гушиле слободу говора и приступ информацијама и подривале независно судство.
На Западном Балкану Црна Гора има индекс 46, Северна Македонија и Косово 39, Босна и Херцеговина и Албанија 35. Словенија је на 41. месту са индексом 57, а Хрватска на 63. месту са индексом 47.
Индекс перцепције корупције рангира 180 земаља и територија широм света према показаном нивоу корупције у јавном сектору, а резултати се показују на скали од нула, што означава високу корупцију до 100 када је реч о врло чистој земљи или територији по питању корупције.
Извор: Mediji, директно.рс