Србија

„Србија на крају мора да призна Косово“

Шеф Спољнополитичког одбора немачког парламента Рупрехт Поленц изјавио је у суботу да Европска унија мора најпре да реши питање опстанка еврозоне да би могла да прима нове чланице и оценио да „Србија, ако на крају не прихвати независност Косова, неће моћи да постане чланица ЕУ“.

На Балканском форуму, који је у Бриселу окупио истакнуте политичке личности Европе и САД, Поленц је додао да Србија засад то неће да уради и подвукао да су преговори Београда и Приштине покренути да би се омогућило да Србија почне преговоре са ЕУ.

Мило Ђукановић: Обесхрабрујете нас
Председник Владе Црне Горе Мило Ђукановић је на овом скупу упозорио да греше они који исказују „замор од проширивања“, јер тиме обесхрабрују људе у региону.

Ђукановић је оценио да је даља евроатлантска интеграција Западног Балкана нужна, јер регион нема сопствене механизме који би јамчили за стабилност региона и европског континента.

Шеф Спољнополитичког одбора Бундестага Поленц је истакао да све земље Западног Балкана могу да постану чланице ЕУ, ако испуне све услове, помире се међу собом и ако спроведу нужне реформе.

„Они који су то учинили, као што је Хрватска, ући ће у чланство Европске уније“, рекао је немачки званичник.

Нове чланице нису најбитније за ЕУ
Он је, међутим, додао да, имајући у виду „садашњу расправу унутар ЕУ, како убудуће примити нове чланице није међу главним тачкама дневног реда“.

Поленц је желео да подвуче да расправе партнера европске двадесетседморице о будућности ЕУ, кад је реч о интеграцији или дезинтеграцији, показују да она „стоји пред изазовом како решити дужничку кризу и да ли ће бити у стању да очува евро као заједничку валуту и еврозону“.

„Ако то не бисмо били у стању, онда се та јака дезинтеграција на сектору валуте вероватно не би могла зауставити, већ би имала последице по економску и друге политике“, рекао је Поленц.

Немачки посланик је додао да је други изазов одлука британске владе да 2017. распише референдум о даљем опстанку у ЕУ и подвукао да то значи да би се морало одлучивати хоће ли ЕУ бити више зоне слободне трговине или ићи у даљу интеграцију.

Није у питању, рекао је Поленц, да ли ће Европска унија и даље бити отворена за нове чланице, већ да ли би Унија која тежи да постање збијенија, била у стању да се све више шири, јер би то на крају довело до њеног распадања.

 

Бета

Оцените текст

0 / 5

Your page rank:

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

Back to top button
Close

Детектовали смо Адблокер!

Поштовани, рекламе су једини начин финансирања нашег сајта те вас молимо да угасите адблокер на нашем сајту како би нам тако помогли да наставимо да објављујемо још боље и квалитетније вести без цензуре и длаке на језику. Хвала на разумевању!