Шеф Спољнополитичког одбора немачког парламента Рупрехт Поленц изјавио је у суботу да Европска унија мора најпре да реши питање опстанка еврозоне да би могла да прима нове чланице и оценио да “Србија, ако на крају не прихвати независност Косова, неће моћи да постане чланица ЕУ”.
На Балканском форуму, који је у Бриселу окупио истакнуте политичке личности Европе и САД, Поленц је додао да Србија засад то неће да уради и подвукао да су преговори Београда и Приштине покренути да би се омогућило да Србија почне преговоре са ЕУ.
Мило Ђукановић: Обесхрабрујете нас
Председник Владе Црне Горе Мило Ђукановић је на овом скупу упозорио да греше они који исказују “замор од проширивања”, јер тиме обесхрабрују људе у региону.
Ђукановић је оценио да је даља евроатлантска интеграција Западног Балкана нужна, јер регион нема сопствене механизме који би јамчили за стабилност региона и европског континента.
Шеф Спољнополитичког одбора Бундестага Поленц је истакао да све земље Западног Балкана могу да постану чланице ЕУ, ако испуне све услове, помире се међу собом и ако спроведу нужне реформе.
“Они који су то учинили, као што је Хрватска, ући ће у чланство Европске уније”, рекао је немачки званичник.
Нове чланице нису најбитније за ЕУ
Он је, међутим, додао да, имајући у виду “садашњу расправу унутар ЕУ, како убудуће примити нове чланице није међу главним тачкама дневног реда”.
Поленц је желео да подвуче да расправе партнера европске двадесетседморице о будућности ЕУ, кад је реч о интеграцији или дезинтеграцији, показују да она “стоји пред изазовом како решити дужничку кризу и да ли ће бити у стању да очува евро као заједничку валуту и еврозону”.
“Ако то не бисмо били у стању, онда се та јака дезинтеграција на сектору валуте вероватно не би могла зауставити, већ би имала последице по економску и друге политике”, рекао је Поленц.
Немачки посланик је додао да је други изазов одлука британске владе да 2017. распише референдум о даљем опстанку у ЕУ и подвукао да то значи да би се морало одлучивати хоће ли ЕУ бити више зоне слободне трговине или ићи у даљу интеграцију.
Није у питању, рекао је Поленц, да ли ће Европска унија и даље бити отворена за нове чланице, већ да ли би Унија која тежи да постање збијенија, била у стању да се све више шири, јер би то на крају довело до њеног распадања.
Бета