Србија се од држава бивше Југославије налази на претпоследњем месту према висини просечне нето зараде, а мање плате забележене су само у Македонији, преносе Дневне новине.
На првом месту је Словенија где грађани за један месец просечно зараде 1.030 евра, а следи Хрватска са просечном платом од 750 евра.
Статистички подаци показују да у Хрватској особе са завршеним факултетом имају 23 одсто вишу плату од просечне, а 50 одсто вишу од особа са средњом школом. Доктори наука имају у просјеку 102 одсто вишу плату од особа са средњом стручном спремом, чија зарада је 18 одсто нижа од просечне.
Треће место заузима Црна Гора која последњих година бележи значајан раст просечних зарада. Просечна плата 2006. у држави била је 282 евра, док је према подацима Завода за статистику у априлу износила 512 евра.
Иза Црне Горе нашле су БиХ, Србија и Македонија. У БиХ грађани просечно зарађују нешто више од 430 евра. Просечна плата, како тврде у Агенцији за статистику те државе, номинално је виша 0,2 одсто у односу на децембар прошле године, и виша 1,4 одсто у односу на март прошле године.
На петом месту по висини просечне нето зараде налази се Србија са 405 евра, док се на зачељу листе налази се Македонија где просечна зарада износи 370 евра.
Данас онлине
Није лоше друго место, имајући у виду да нам велики број наших политичара углавном све раде одпозади.