Србија

Србија на Путу свиле

Долазак председника Кине Си Ђинпинга у Србију, први после 32 године на тако високом нивоу, већ је добио квалификацију „историјски“. Богат програм тродневне посете кинеског председника, започете у петак поподне, иде у прилог таквој оцени, па не чуди што се и западни, али и руски медији детаљно баве доласком шефа моћне кинеске државе у малу балканску земљу.

Главна дилема тих анализа је зашто баш у Србију и какву геостратешку поруку Пекинг жели да пошаље тиме што ће њихов државни вођа чак три дана провести у земљи која ни по једном аспекту – територијалном, људском, привредном или политичком није упоредива са азијским џином?

– Кина се определила за експанзију на Запад, а Србија је на кинеској листи најпожељнијих европских партнера, и Кина је спремна да улаже новац у српску привреду и да купује инфраструктурне објекте како би повећала капацитете за даљу економску експанзију на Запад – оценио је за „Спутњик“ Сергеј Караганов, почасни председник руског Савета за спољну и одбрамбену политику.

Становишете овог руског експерта уклапа се у тезу једног броја српских медија да се Брисел и Вашингтон довијају како да ту додатну експанзију осујете, па ових недеља интензивно раде на дестабилизацији власти у Београду.

Према тим тумачењима, Западу не одговара позиционирање Србије на кинеском Путу свиле, а као конкретан пример наводи се забринутост како ће на европско тржиште челика утицати продаја Железаре Смедерево Кинезима.

Српски аналитичари сматрају да Кина у случају Србије акценат ставља на трговину и инвестиције, а мање на геополитику.

Као и у случају Путина

Више од 5.000 полицајаца, припадника безбедносних служби и војске бринуће се о безбедности високе кинеске делегације. Током боравка у Србији (од 17. до 19. јуна), безбедносне мере биће подигнуте на највиши могући ниво, такозвани први степен, као што је био случај када су у Београд долазили Владимир Путин и Ангела Меркел.

– Србија, заједно с Мађарском, спада у групу земаља које за Кину имају географски значај, док би се о неком геостратешком значају могло пре разговарати кад се анализирају кинеске инвестиције у Грчку или Холандију. Тако да, што се Србије тиче, ти односи више спадају у економско-финансијску димензију, него у политичку – каже за „Дојче веле“ спољнополитички коментатор Бошко Јакшић.

Заинтересованост немачких медија за долазак кинеског председника у Србији је додатно појачана, с обзиром на то да Си Ђинпинг долази у Београд након што је пре пет дана у Пекингу примио њихову канцеларку Ангелу Меркел.

Николић: Све ће да процвета

Први човек најмногољудније државе и друге економије света у Београд доноси 24 споразума, а напустиће српску престоницу са Орденом Републике Србије на великој огрлици. Стратешко партнерство склопљено пре седам година између Србије и Кине потврђено је и доласком кинеског премијера на самит Кине и земаља централне и источне Европе, одржаном прошле године у српској престоници. Акценат се овог пута ставља на посету кинеског председника Железари Смедерево.

– Све ће да процвета после ове посете друга Си Ђинпинга јер врло добро знамо да оно што је договорено пред председником Кине више нико у Кини не може да спречи – усхићено је прокоментарисао председник Србије Николић за кинеску агенцију Синхуа.

Ј. Арсеновић – Вести

Оцените текст

0 / 5

Your page rank:

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

Back to top button
Close

Детектовали смо Адблокер!

Поштовани, рекламе су једини начин финансирања нашег сајта те вас молимо да угасите адблокер на нашем сајту како би нам тако помогли да наставимо да објављујемо још боље и квалитетније вести без цензуре и длаке на језику. Хвала на разумевању!