Србија

Србија на слепом колосеку

Треба ли Србија и даље да иде путем ка Бриселу који све више личи на лавиринт слепих колосека, питање је које се наметнуло после још једне хрватске рампе Београду. Овог пута блокирано је Поглавље 26 о образовању и култури. Загреб инсистира да се у преговоре убаце и питања везана за хрватску мањину и повратак културних добара, а Београд тврди да је то одавно решено.

Добар савет Србији и балканским земљама стигао је недавно од председника Италије Серђа Матареле који сматра да оне треба да промене спољну политику према ЕУ јер тамо неће скоро.

– Крајње је време да лидери ЕУ јасно ставе до знања Србији, БиХ и осталим кандидатима да сада нису добродошли, да их ЕУ неће, као и да се престане са уценама и кукавичким изјавама – поручио је искусни државник.

Дачић сумњичав

Главног кривца за немили сценарио шеф дипломатије Ивица Дачић види у ЕУ.

– Јадна је ЕУ у којој Хрватска води главну реч – поручио је Дачић и оценио да иза блокаде поглавља не стоје ни Хрватска, ни Бугарска.

Овог пута, немачка канцеларка Ангела Меркел после састанка с хрватским премијером Андрејом Пленковићем рекла је да подржава приступање преосталих балканских земаља ЕУ, али да Загреб и Београд треба сами да реше међусобне проблеме, а да ће Берлин помоћи где може.

Да би Србија могла да повуче ручну кочницу, сматра и политички аналитичар Драгомир Анђелковић, који каже да треба сачекати инаугурацију новог америчког председника Доналда Трампа, али и видети шта ће бити са ЕУ, већ погођеном одласком Велике Британије. Он је уверен и да Хрватска не блокира Србију по нечијем налогу.

– Загреб то сам ради, покушавајући да извуче још неке уступке од Београда јер се простор за притиске смањује. С друге стране, Унији је значајно да Србија настави с интеграцијама и да се евроскептицима покаже да ће се ова заједница ширити – тумачи Анђелковић за „Вести“, уз напомену да би заокрет Србије био ударац Бриселу.

Србија треба темељно да преиспита политику према ЕУ, кажу у Демократској странци Србије.
– Мелодрамске представе Вучића који се наводно љути на Хрватску и званичнике ЕУ што га спречавају да отвори Поглавље 26 су фарса којом се прикрива даља предаја Космета у руке Албанцима – тврде у овој странци.

Сви имају право гласа

Заступник ХДЗ у Европском парламенту Дубравка Шуица не пориче да Ангела Меркел долази из врло важне чланице ЕУ, али истиче да свака земља, па и Хрватска, има право гласа.
– Вучић је одласком из Брисела хтео да скрене пажњу на Србију – оценила је Шуица.

Доста ми је хрватског иживљавања!

Путовање у Брисел на громогласно најављено отварање три преговарачка поглавља претворило се у нову бламажу и хладан туш за српског премијера Александра Вучића.

Он је право с београдског састанка с руским шефом дипломатије Сергејем Лавровом стигао у европско седиште и запретио повратком у Србију. Пошто састанак с високом представницом за спољну политику ЕУ Федериком Могерини није дао резултате, Вучић је заиста напустио Брисел и најавио још једну од безбројних конференција за медије.

– Доста је хрватског иживљавања и од данас ћемо другачије реаговати – поручио је Вучић и истакао незадовољство због понашања неких земља, а посебно Хрватске.
Вучићева љутња, према речима аналитичара Милана Николића, резултат је чињенице да је добио већ десети шамар од западног суседа.

– У Хрватској је знатно већи националистички набој него у Србији. Имају потребу да се докажу као прави Хрвати тако што ће причати и радити против Срба, а све то у неком моменту мора постане неподношљиво – тумачи Николић за „Вести“.

Он је мишљења да ће мање уцене и хрватска шиканирања бити настављена, али без последица по Србију. Изостанак јаче ЕУ реакције на непријатне потезе Загреба види у смањеној могућности условљавања својих чланица.

Милан Николић негира могућност да ЕУ преко Хрватске блокира Србију због блиских односа са Русијом.

– Москва је јасно рекла да није против Србије у ЕУ, али је неће у НАТО-у. Можда ће доласком Доналда Трампа Руси другачије гледати на тај војни савез јер све се мења и ништа није записано у камену – тумачи Николић.

Тома разочаран

Председник Србије Томислав Николић запитао је да ли глас Хрватске вреди више него осталих 27 земаља ЕУ које здушно подржавају отварање поглавља 26.

– Очекивали смо подршку свих чланица ЕУ, макар за оне захтеве који су били исти за остале, кад већ не можемо очекивати за оне који стоје само пред Србијом – казао је српски председник.

Д. Декић – Вести

Оцените текст

0 / 5

Your page rank:

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

Back to top button
Close

Детектовали смо Адблокер!

Поштовани, рекламе су једини начин финансирања нашег сајта те вас молимо да угасите адблокер на нашем сајту како би нам тако помогли да наставимо да објављујемо још боље и квалитетније вести без цензуре и длаке на језику. Хвала на разумевању!