Румунија на ногама, Србија у апатији, у најкраћем би се могло описати немо српско посматрање великог комшијског народног бунта. И горе од тога, јер док су у суседној земљи корупционашке уредбе извеле на улице близу пола милиона људи, на скупу организације Два минута тишине у Новом Саду, посвећеном уличном насиљу, криминалу и жртвама, окупило се свега петнаестак људи.
Пуцњава у близини основне школе у том граду очито није била довољан мотив за веће окупљање током нерадног дана и на пролећним температурама.
Господари живота
– Улични бандити су у Србији звезде, а старлете даме, док су безначајни људи ушли међу политичаре и постали господари живота и смрти. Све то је надрасло нашег човека и он се у свету вештачки напумпаних огромних величина осетио потпуно безначајним и без воље да крене у акцију за своје боље сутра – оценио је Драган Добрашиновић.
Румуни нису ни паметнији, ни напреднији од Срба, тумачи Драган Добрашиновић, челник Коалиције за надзор јавних финансија, и истиче да је српски проблем што су грађани престали да верују у моћ свог гласа и себе као неког ко може да донесе промене у друштву.
– Наши људи су превише разочарани, због дешавања из протеклих пар деценија изгубили су уверење да могу да утичу на друштвене токове. При том је и премало примера грађанске храбрости и одважности, а ако је и било, то се брзо утишало – тумачи он за „Вести“.
Грађанима, према његовим речима, не фали реакција на неправду, али изостаје истрајност да неке ствари доведу до краја.
– Партије су узурпирале сву моћ у земљи, гурнуле становништво на маргину, и људе претвориле у безначајне гласачке машине. Медији су добили нову улогу и сензационализмом угушили праве вредности, производећи осећај да због хиперинфлације спектакла ништа у земљи није догађај – објаснио је Добрашиновић.
Чињенице потврђују нашег саговорника, јер већ први поглед на портале говори да спортска и естрадна дешавања односе на стотине коментара, док криминал, насиље и корупција завреде пажњу тек на десетине људи.
Спорт је и одлична прича за гледање у односу на ријалитије, тумачи социолог Јово Бакић, указујући како се грађанима Србије нуде све јефтинији садржаји. Он сматра да је Александар Вучић, као први човек у држави, блокирао све медије, па је на делу затупљивање народа које траје.
– Људи су изгубили наду да нешто може да се промени, а да би је имали мора да постоји убедљива опозиција, попут румунске којој се верује и може да покрене на акцију. Политичари су ти који треба да каналишу масовно незадовољство, али народ у Србији више нема поверења у њих – коментарише Бакић за „Вести“.
Лажи довеле до неповерења
– Грађани Србије имају осећај за правду, али једнако гледају на власт и опозицију која је некада била власт. Демократска странка је изгубила поверење, јер нико у време њихове владавине није процесуиран због корупције, а Вучић и напредњаци су на власт дошли због обећања да ће тај проблем решити, па као и претходници ништа нису урадили – објашњава Јово Бакић изостанак реакције на нека дешавања у земљи.
Д. Декић – Вести